România preia oficial portul Giurgiulești

22.04.2026, 17:57
România a finalizat procedura de preluarea a operatorului Portul Internațional Liber Giurgiulești din Republica Moldova. Tranzacția, pentru care Guvernul României a alocat aproximativ 56 de milioane de euro către BERD, marchează una dintre cele mai importante mutări strategice din regiune în domeniul transporturilor. Autoritățile de la Chișinău au salutat decizia și anunță investiții de minimum 25 de milioane de euro pentru prima etapă.

Guvernul României anunță finalizarea tranzacției prin care Administrația Porturilor Maritime Constanța a preluat operatorul Portului Giurgiulești din Republica Moldova. Autoritățile române afirmă că urmează investiții importante pentru modernizarea infrastructurii și consolidarea rolului regional al portului.

„Prin această investiție, Portul Constanța își va consolida rolul strategic în regiunea Mării Negre, cu obiectivul de a se transforma într-un hub regional, care să asigure interconectarea dintre Uniunea Europeană și regiunile învecinate, inclusiv în contextul trasării unor noi rute de transport în actualul context regional. Nu în ultimul rând, această tranzacție va contribui la consolidarea relațiilor economice și comerciale dintre România și Republica Moldova, la asigurarea lanțurilor de aprovizionare ale Republicii Moldova pentru multiple tipuri de mărfuri și va întări și mai mult Parteneriatul Strategic dintre cele două state”, - se arată în comunicatul oficial al Executivului de la București.

EUGEN OSMOCHESCU, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării: „Următoarele etape ar fi începerea investițiilor de către portul Constanța în Portul Internațional Liber Giurgiulești. Consecințele le vom vedea când vor fi anunțate și sumele exacte. Ceea ce cunoaștem din presă, au fost anunțate sume de minim 25 de milioane de euro investiții în Portul Internațional Liber Giurgiulești. - Asta înseamnă mai multe exporturi sau...? Inclusiv. Eficientizarea importului, exportului, utilizarea la maxim posibil al portului.”

Portul Giurgiulești, singura ieșire a Republicii Moldova la mare, gestionează peste 70% din comerțul exterior pe apă al țării și are o poziție-cheie la gurile Dunării, în apropierea granițelor cu România și Ucraina. Cu terminale petroliere, de cereale și pentru mărfuri generale, portul funcționează ca un punct vital pentru importuri și exporturi, dar și ca o poartă de acces spre piețele europene.

Amintim că în 2021 Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare a preluat integral grupul Danube Logistics, devenind astfel unicul proprietar al companiei - operator al Portului Internațional Liber Giurgiulești. Ulterior, în primăvara anului trecut, BERD a lansat o licitație internațională pentru a găsi investitori capabili să continue dezvoltarea celui mai important port maritim și fluvial al Republicii Moldova.

Exclusiv TV