Hotelul Național, îngrădit și monitorizat

24.11.2025, 16:19
Hotelul Național - clădirea rușinii și a morții, a ajuns în sfârșit, sub control strict. Primăria Chișinău anunță că a blocat toate intrările în edificiul abandonat, iar în această săptămână vor fi montate și 24 de camere video care vor monitoriza zona pentru a preveni accesul neautorizat. Despre acest lucru a informat primarul capitalei, Ion Ceban, la ședința operativă a serviciilor municipale.

Săptămâna tecută, responsabilii din cadrul preturii Centru, au sudat toate intrările în clădirea abandonată a fostului Hotel Național, anunță edilul de Chișinău, Ion Ceban. Totodată, în curând, zona va fi supravegheată video de camere de supraveghere. Dispozitivele au fost donate de către o companie privată din Chișinău, în cadrul proiectului „Orașul meu protejat”.

În context, Ion Ceban insistă ca actuala guvernare să asigure un post de poliție permanent în zonă, pentru a asigura o securitate mai bună în adiacentul clădirii părăsite. De altă parte, reprezentanții puterii insistă că toată responsabilitatea, inclusiv istorică, pentru felul în care a ajuns fostul hotel, trebuie să fie asumată inclusiv de actualul primar de Chișinău.

LILIAN CARP, deputat PAS, președintele Comisiei parlamentare securitate națională, apărare și ordine publică: „Hotelul Național a fost privatizat și ilegal luat în timpul guvernării comuniste, atunci când Ivan Ceban făcea parte din echipa partidului Comunist, în anul 2006. Atunci, prim-ministru era bunul prieten al lui Voronin- Tarlev, iar Ivan Ceban, dacă nu mă înșală memoria, era în funcția de viceministru al Educației. Și acel guvern a transmis acest hotel unei companii și mai departe, în 2010 procuratura și APP a cerut rezilierea contractului pentru că investitorii nu și-au îndeplinit condițiile. Deci, primăria municipiului Chișinău, Ceban, te duci, izolezi acea zonă a corupției și incompetenței guvernării comuniste din care ai făcut tu parte.”

Ion Ceban a refuzat să comenteze acuzațiile lansate de Lilian Carp, însă nu a ezitat să îi reamintească acestuia unele episoade din trecutul său profesional și politic.

ION CEBAN, primarul capitalei: „Știu că de-a lungul anilor, până a deveni deputat, a fost șeful cabinetului primarului. Cea mai neagră perioadă în istoria municipiului Chișinău – capitala Republicii Moldova. Când s-a distrus, s-a înstrăinat s-au acumulat datorii și când rezultate au fost zero. El a fost acel cetățean care a semnat pentru candidatura dlui Plahotniuc la funcția de șef al guvernului și multe alte bazaconii pe care le-a făcut.”

Amintim că fostul Hotel Național, de ani buni, s-a aflat într-o stare avansată de degradare, fără pază și fără măsuri de protecție. Edificiul este proprietatea fostului deputat democrat, Vladimir Andronachi, care gestionează imobilul prin intermedul Moldova-Tur. Redacția Exclusiv TV a încercată să identifice un responsabil din cadrul acestei companii, însă toate telefoanele găsite în spațiul public au rămas fără răspuns la apeluri. În context, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail - Nichitin spune că agentul economic a fost sancționat în repetate rânduri în ultimii trei ani pentru neglijență în asigurarea siguranței clădirii. Precizăm că doar în ultimii trei ani, poliția a constatat 93 de contravenții comise în incinta sau în zona adiacentă clădirii, fiind deschise 8 cauze penale pentru circulația ilegală a drogurilor, 3 cazuri de suicid și un caz de cădere accidentală a unei minore, soldat cu traumatisme grave. Ultima tragedie a avut loc acum câteva săptămâni, când o fetiță de 13 ani a fost găsită în casa ascensorului din clădire. Aceasta a căzut în gol, iar traumatismele au fost incompatibile cu viața.

Exclusiv TV