Primăria vrea gard la fostul hotel "Național"

17.11.2025, 16:20
Clădirea fostului Hotel Național va fi îngrădită cu un gard de protecție pentru a limita accesul persoanelor în interior, iar cheltuielile vor fi suportate de proprietar. Despre acest lucru a anunțat primarul capitalei, Ion Ceban. Edilul insită ca autoritățile centrale să-și asume paza și securizarea tuturor clădirilor abandonate din Chișinău, pentru a preveni eventuale tragedii.

După trei ani în care clădirea fostului Hotel Național a devenit un loc al fărădelegilor, fiind înregistrate cazuri de consum de droguri, tentative de suicid și accidente grave, cum ar fi moartea recentă a copilei de 13 ani care a căzut în gol, a determinat autoritățile să întreprindă măsuri urgente. După ce municipalitatea și autoritățile centrale s-au întrecut în acuzații și au tot căutat vinovați în producerea tragediei, primarul capitalei, Ion Ceban, a dispus îngrădirea zonei cu un gard special și cere Guvernului să instaleze camere video în zonă.

ION CEBAN, primarul capitalei: „La această etapă, ținând cont de faptul că abordarea este absolut impotentă din partea diferitor structuri, vom instala noi acest gard. Vor fi făcute calculele respective și va fi transmisă nota de plată către proprietar. La această etapă, cheltuielile le vom suporta noi. Dar nu este suficient ca acest gard să fie instalat acolo. E nevoie de monitorizare video și nu doar în această locație, pentru că locații de acest tip sunt tot mai multe. Aici a fost cazul tragic, ca să evităm alte cazuri tragice ar fi necesar ca aceste intervenții să fie coordonate și țintite.”

Totodată, municipalitatea va cere pază de la stat, astfel încât acest obiectiv și gardul pe care îl va amplasa primăria Chișinău să fie păzite, pentru ca nimeni să nu intre acolo. De altă parte, guvernul spune că statul nu poate asigura paza edificiilor lăsate de izbeliște, dar salută decizia municipalității de a îngrădi zona, precizând ca aceasta a fost de fapt solicitarea poliției ani de-a rândul.

„Instalarea unui gard de către primăria Chișinău, acțiune solicitată de poliție în zeci de sesizări de câțiva ani, este o măsură necesară și urgentă. Dacă s-ar fi dispus măsura îngrădirii mai devreme, ar fi fost evitate victime în rândul copiilor și atâtea pericole cauzate de prezența unui mediu social toxic în acea clădire. Autoritățile de ordine publică nu asigură paza clădirilor - securizarea accesului în clădiri de acest gen este responsabilitatea primăriei. Toți locuitorii Chișinăului se vor simți în siguranță dacă fiecare autoritate își va îndeplini responsabilitățile cum trebuie,” - se arată în declarația biroului de presă al guvernului.

În același timp, Ion Ceban este de părere că dacă edificiul prezintă interes național pentru guvern, atunci să fie naționalizat, iar în loc să fie creată o instituție publică.

Fostul Hotel Național este de ani buni într-o stare avansată de degradare, fără pază și fără măsuri de protecție. Edificiul este proprietatea fostului deputat PD, Vladimir Andronachi, care gestionează imobilul prin intermedul Moldova-Tur. Redacția Exclusiv TV a încercată să identifice un responsabil din cadrul acestei companii, însă toate telefoanele găsite în spațiul public au rămas fără răspuns la apeluri. În context, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail - Nichitin spune că agentul economic a fost sancționat în repetate rânduri în ultimii trei ani pentru neglijență în asigurarea siguranței clădirii.

Exclusiv TV