Măsuri de siguranță pentru cicliști

27.02.2023, 12:46
În unele sectoare ale capitalei va fi impusă limita de viteză de 30 km pe oră pentru mașini. De asemenea, în municipiu urmează să ie asigurată mai multă infrastructură pentru transportul alternativ. Deciziile au fost aprobate de primăria Capitalei, care îndeamnă autoritățile centrale să se lucreze cot la cot pentru a evita tragediile pe trasee cu implicarea cicliștilor.

Subiectul siguranței în trafic a cicliștilor a devenit de actualitate după accidentul de săptămâna trecută de pe traseul Chișinău - Orhei în apropiere de localitatea Stăuceni, unde doi cicliști de 12 ani au fost loviți de o mașină care avea viteză și a făcut o manevră greșită. Unul dintre cei doi cicliști, Valerian Railean, campion al țării în categoria lui de vârstă, a decedat câteva zile distanță pe patul de spital. În aceste condiții, Alianța biciclete Chișinău a venit cu un set de propuneri către autoritățile locale și centrale privind măsurile de protecție a cicliștilor în trafic. Primăria Chișinău promite să se aplice în scurt timp.

ION CEBAN, primarul capitalei: Am văzut cele trei recomandări pentru Primăria Chișinău. Planul de acțiune pentru utilizarea bugetului de transport alternativ pentru 2023. Planul de implementare la nivel local a politicii de 30 de km, aprobată prin regulamentul circulației rutiere. Cred că, am putea pe unele trasee deja despre care am menționat nu o dată să aplicăm în regim pilot, după care vedem cum să devină o regularitate.

Edilul capitalei a subliniat că pe mai multe străzi din municipiu deja au fost aplicate marcaje speciale și create piste pentru biciliști, însă numărul acestora deocamdată nu este suficient. Pentru a asigura o infrastructură calitativă pentru transportul alternativ, este nevoie de consolidarea eforturilor autorităților.

În același timp, pentru a responsabiliza nu doar șoferii, dar și bicicliștii, Ion Ceban a solicitat de la conducerea Direcție Generale Educație, Tineret și Sport a capitalei organizarea unor lecții privind siguranță în trafic în toate instituțiile municipale și din suburbii.

În memoria lui Valerian Railean și a altor cicliști, care și-au pierdut viața pe trasee, Alianța biciclete Chișinău intenționează să instaleze în Piața Marii Adunări Naționale un monument al ”bicicletei albe”. De asemenea se planifică organizarea unui marș pe biciclete și alte roți în jurul orașului, care va începe în scuarul liceului Gheorge Asachi din capitală și va trece pe la instituțiile responsabile de implementarea măsurilor de siguranță rutieră, pe viaduct și alte zone simbolice pentru accidentele din oraș.

Exclusiv TV