Pentru a evita situațiile tragice care se petrec în clădirile lăsate de izbeliște din capitală, guvernul trebuie să gândească măsuri de securizare a acestora. De această părere este primarul capitalei, Ion Ceban, care spune că după cazul tragic de la finele săptămânii trecute, în care o copilă de 13 ani a murit în clădirea fostului hotel Național, statul ar trebui să intervină cu măsuri concrete, întrucât municipalitatea nu are împuternicirile necesare. De altă parte, Inspectoratul General al Poliției declară că în ultimii trei ani a făcut nenumărate sesizări la primăria Chișinău, prin care a cerut îngrădirea teritoriului, dar toate cererile ar fi rămas doar cu promisiuni.
În debutul ședinței operative a serviciilor municipale, primarul capitalei, Ion Ceban, a transmis condoleanțe familiei îndurerate care și-a pierdut fetița de 13 ani și a precizat că pentru a evita astfel de tragedii, guvernul ar trebui să oblige proprietarii activelor fostului Hotel Național să asigure paza clădirii.
ION CEBAN, primarul capitalei: „Solicit guvernului Republicii Moldova ca împreună să facem ceva în această privință. Atunci când este vorba despre clădirile publice care aparțin statului, să fie amplasată pază și să nu se permită accesul în interioriul acestor clădiri, iar cât privește clădirile private, să fie găsită o soluție legală pentru a obliga proprietarii să asigure paza sau alte mecanisme de siguranță.”
Edilul a mai menționat că pe teritoriul municipiului Chișinău sunt multe construcții care aparțin statului sau sunt privatizate, dar care sunt lăsate de izbeliște și reprezintă un risc iminent pentru minori și nu doar. Am solicitat o reacție și din partea guvernului, însă până în momentul difuzării știrii nu am primit un răspuns. Precizăm că în prezent, clădirea fostului Hotel Național este în proprietate privată, deși Agenția Proprietății Publice a anunțat anul trecut că inițiază procedurile necesare pentru a-l întoarce sub controlul statului.
SVETLANA DOGOTARU, arhitect-șef al municipiului Chișinău: „Din câte cunoaștem noi, nici ministerul Culturii, nici APP nu au făcut nimic. Nu există niciun program și nu există nicio acțiune pentru păstrarea patrimoniului respectiv. Responsabilitatea pentru tot ceea ce se întâmplă într-o clădire, o poartă proprietarul, dar în cazul dat și statul – odată ce include anumite procese de protejare din punct de vedere patrimonial sau de nerecunoaștere a acelui contract de investiții care a fost semnat anterior.”
În același timp, Inspectoratul General al Poliției că a făcut numeroase verificări în adiacentul clădirii fostului hotel, fiind sesizată despre pericolul acesteia atât primăria Capitalei, cât și administratorul edificiului.
”Doar în ultimii trei ani, au fost transmise 19 sesizări și 34 de fișe de semnalare către Primăria Chișinău, Pretura sectorului Centru, Procuratura municipiului Chișinău și către administratorul imobilului, solicitându-se împrejmuirea perimetrului clădirii și instalarea gardurilor de protecție, blocarea căilor de acces către etajele superioare, instalarea panourilor de avertizare privind pericolul public, asigurarea pazei și luarea măsurilor urgente pentru prevenirea cazurilor de traumatisme, suicid sau comitere de infracțiuni. Autoritatea publicǎ localǎ ne-a rǎspuns în majoritatea cazurilor cǎ urmeazǎ sǎ ia act de recomandǎrile poliției și urmează întreprinderea mai multor măsuri, ceea ce nu s-a întâmplat. Totodată, au fost transmise multiple sesizări către SRL „Moldova-Tur”, entitatea care administrează imobilul, pentru a fortifica accesul și a limita pătrunderea persoanelor neautorizate. La fel, polițiștii au efectuat razii și controale zilnice în zonă, identificând persoane aflate ilegal în incintă. Cu toate acestea, măsurile dispuse de autoritățile locale și de administrator au fost aplicate doar parțial. Gardul instalat temporar a fost ulterior deteriorat sau demontat, menținându-se astfel un nivel ridicat de risc public”, - se menționează în comunicatul poliției.
Sursa citată mai menționează că în rezultatul inacțiunilor, în ultimii trei ani au fost constatate 93 de contravenții comise în incinta sau în zona adiacentă clădirii, cum ar fi consum de alcool sau deteriorarea bunurilor și nesupravegherea minorilor. De asemenea, au fost inițiate opt cauze penale pentru circulația ilegală a drogurilor, 3 cazuri de suicid și 1 caz de cădere accidentală a unei minore, soldat cu traumatisme grave. De asemenea, în interiorul clădirii au fost depistați în mod repetat minori și persoane fără adăpost, acestea fiind însoțite la instituțiile de resort. În acest context, Poliția Națională reiterează apelul către autoritățile responsabile să întreprindă măsuri urgente, pentru a preveni noi tragedii.
Amintim că pe 6 noiembrie, Poliția a fost alertată, după ce o fată de 13 ani nu a mai revenit acasă de la școală. După câteva ore de căutări, trupul neînsuflețit al copilei a fost descoperit în casa ascensorului fostului hotel „Național” din centrul Chișinăului.
Hotelul Național din Chișinău este o clădire simbol a orașului, construită în perioada sovietică, dar acum se află într-o stare avansată de deteriorare, după privatizarea sa din 2006. Clădirea are 16 etaje.
Exclusiv TV
