Moartea copilei de 13 ani care a căzut în gol în clădirea fostului Hotel Național, pune pe jar autoritățile. În timp ce ministerul Afacerilor Interne pasează responsabilitatea pe primăria municipiului Chișinău și deținătorul edificiului, care ar fi fost obligați să securizeze zona, municipalitatea insistă ca poliția să asigure paza permanentă a clădirilor abandonate.
La o săptămână după tragedia în care o fetiță de 13 ani și-a pierdut viața în clădirea abandonată a fostului Hotel Național, ruina din centrul Capitalei continuă să atragă copii și adolescenți curioși. Imagini recente, publicate de NewsMaker, surprind tineri urcând chiar și pe acoperișul construcției, în pofida riscurilor evidente. Patru echipaje de pompieri și polițiști au intervenit pentru a-i evacua în siguranță. Între timp, autoritățile de toate nivelele rămân tăcute, deși doar în ultimii trei ani, poliția a documentat aproape o sută de contravenții și mai multe infracțiuni comise în interiorul sau în preajma clădirii - inclusiv cazuri de consum de droguri, tentative de suicid și accidente grave. Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, spune că de-a lungul anilor, poliția a făcut demersurile necesare pentru a limita accesul în clădire, însă municipalitatea a ignorat recomandările.
DANIELLA MISAIL-NICHITIN, ministra Afacerilor Interne: „Recomandările din partea poliției au vizat inclusiv limitarea accesului la etajele superioare ale clădirii. Ca răspuns, primăria de fiecare dată vine cu informație de genul „Am luat act și urmează să fie implementate aceste recomandări”. Mai mult ca atât, în această perioadă au fost documentate contravențional peste 90 de situații și avem 3 cauze penale inițiate de poliție. Exact în aceste circumstanțe.”
Primarul Capitalei, Ion Ceban, a anunțat despre convocarea comisiei disciplinare, cu participarea tuturor instituțiilor responsabile pentru a găsi o soluție de securizare a tututor construcțiilor abandonate de acest fel din Chișinău. Totodată, edilul insistă ca edificiile lăsate de izbeliște să fie păzite de poliție.
ION CEBAN, primarul capitalei: „Pentru că nu am văzut acțiuni din partea celor care ar trebui să le facă, primăria va trimite demersurile necesare către agentul economic ca să securizeze zona, să pună un gard de protecție. Tot primăria va transmite, în scurt timp, toate demersurile necesare, oficiale, către guvernul Republicii Moldova pentru a asigura paza la astfel de obiective care reprezintă zone de risc pe întreg teritoriul municipiului Chișinău.”
Ministerul Afacerilor Interne respinge acuzațiile primăriei și spune că responsabilitatea pentru securizarea clădirilor abandonate revine, în primul rând, autorităților locale și proprietarilor. Ministra Daniela Misail-Nichitin, califică drept inadmisibil faptul că, deși poliția a emis zeci de sesizări și recomandări privind fostul Hotel Național, măsurile concrete de îngrădire a zonei au întârziat să apară.
DANIELLA MISAIL-NICHITIN, ministra Afacerilor Interne: „Vreau să fac o clarificare, poliția patrulează zilnic această regiune, dar nu este atribuția poliției să păzească locurile în care avem clădiri degradate sau locuri care prezintă pericol public. Aceasta este responsabilitatea fie a agentului economic atunci când vorbim de o proprietate privată, fie de autoritățile publice locale care sunt responsabile să asigure o vizibilitate corespunzătoare, o îngrădire - atunci când acest spațiu degradează.”
Fostul Hotel Național este de ani buni într-o stare avansată de degradare, fără pază și fără măsuri de protecție. Edificiul este proprietatea fostului deputat PD, Vladimir Andronachi, care gestionează imobilul prin intermedul Moldova-Tur. Redacția Exclusiv TV a încercată să identifice un responsabil din cadrul acestei companii, însă toate telefoanele găsite în spațiul public au rămas fără răspuns la apeluri. În context, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail - Nichitin spune că agentul economic a fost sancționat în repetate rânduri în ultimii trei ani pentru neglijență în asigurarea siguranței clădirii.
Exclusiv TV
