Creștinii ortodocși au intrat în Săptămâna Patimilor, numită în popor și Săptămâna Mare, ultima înainte de ziua învierii lui Isus Hristos. În aceste zile, oamenii cu credință în suflet își amintesc de suferințele și jertfa fiului lui Dumnezeiu, care a fost răstignit pe cruce pentru mântuirea oamenirii. De asemenea, în această perioadă, ordotocșii țin post mai aspru, se roagă mai mult și se pregătesc pentru sărbătoare Învierii.
Săptămâna Patimilor începe cu Lunea Mare și se încheie cu Sâmbăta Mare, când se face ultima pregătire pentru Înviere. În aceste șase zile în fiecare seară, în biserici au loc slujbe speciale, numite denii, la care oamenii sunt încurajați să participe. Preoții spun că aceasta este o perioadă în care trebuie să fim mai buni, mai iertători și mai aproape de Dumnezeu.
Slujitorii bisericilor ortodoxe susțin că, cele 40 de zile de post, urmate de Săptămâna Patimilor, sunt perioada în care conștiința oamenilor ar trebui să se trezească și să îi îndemne spre o viață mai bună. Pe lângă rugăciune, în această săptămână creștinii țin și post mai aspru.
OCTAVIAN MOȘIN, preot: „În această săptămână se postește mai strict. Practic, până spre seara zilei nu consumăm nimic. Se recomandă o ajunare deplină, pentru cei care au posibilitatea, dar aceasta este regula. Încercăm în fiecare zi, care ne transmite un mesaj distinct, să trăim fiecare zi prin acea încărcătură care ne-o transmite. Astfel, suntem alături de Mântuitorul care, în aceste zile, va fi din nou condamnat, vândut, biciut, scuipat, răstignit”.
Fiecare zi din Săptămâna Patimilor are o însemnătate aparte. Luni, marți și miercuri în biserici se oficiază Liturghia darurilor sfințite, iar în ziua de Joi, se comemorează Cina cea de Taină. Vinerea Mare este ziua în care Iisus Hristos a fost răstignit pe cruce și este considerată cea mai tristă zi din istoria creștinismului. De aceea, în această zi se ține post negru, adică nu se bea și nu se mănâncă nimic. Sâmbăta Mare este ultima zi din Săptămâna Patimilor, care marchează momentul în care trupul Mântuitorului este îngropat. Este pasul pe care Iisus îl face în Iad și le oferă tuturor morților posibilitatea de a învia în Viața de Apoi. Sunt ultimele momente dinainte de Înviere, sărbătorită de creștini la miezul nopții. În acest an, Paștele sau Învierea lui Hirstos va fi sărbătorit pe 20 aprilie.
Exclusiv TV

