Creștinii ortodocși au intrat în Săptămâna Patimilor, cea mai strictă din perioadă Postului Paștelui. Potrivit fețelor bisericești, fiecare zi are o însemnătate aparte, iar asta pentru că reamintește de chinurile pe care le-a îndurat Iisus Hristos până în momentul Învierii. De aceea, în această săptămână credincioșii țin Post aspru, și se refugiază în rugăciune.