Creştinii ortodocși comemorează astăzi ziua în care Iisus Hristos a fost răstignit pe cruce pentru mântuirea celor păcătoși. Această zi este numită Vinerea Mare, a Patimilor sau Vinerea Neagră. În biserici se fac slujbe speciale, dar nu se oficiază Sfânta Liturghie. Credincioşii ţin post negru, nu beau apă şi nu mănâncă nimic, până la scoaterea Sfântului Aer - o icoană din pânză, care îl reprezintă pe Iisus mort, înainte de a fi aşezat în mormânt.
Vinerea Mare din Săptămâna Patimilor este ziua când a fost răstignit pe cruce Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos şi a fost pus în mormânt. În această zi se ține slujba numită Ceasurile împărătești și Vecernia, în timpul căreia se face scoaterea Epitafului în mijlocul bisericii pentru închinare. Creștinii ortodocși sunt îndemnați să meargă la biserică și să se roage.
MAXIM MELINTI, preot, parohul bisericii din satul Ghidighici: ”Este zi de comemorare a patimilor, morții și îngroării lui Hristos. Acest fapt trebuie să-i facă pe creștini foarte atenți la misiunea lui Hristos, fiindcă dacă n-ar fi murit Hristos, n-ar fi înviat. Iar dacă n-ar fi înviat, spune Apostol Pavel, zadarnică este credința noastră. Cel mai important lucru la care îndemn creștinii este să participe la slujbele speciale care au loc în această zi, de Vinerea Patimilor.”
În tradiția noastră se spune că în această zi nu se coace nimic, nici pâine, nici cozonaci, pentru că se spune că gospodinele vor arde mâinile Maicii Domnului. De asemenea nu se mănâncă urzici, pentru că Iisus a fost bătut cu ele. Din bătrâni se zice că În Vinerea Mare nu se sacrifică animale și nu se vopsesc ouăle. Gospodinele sunt sfătuite să vopsească ouăle fie în Joia Mare, fie sâmbăta, înaintea Paştelui, în niciun caz în Vinerea Mare. Preotul Maxim Melinti spune că acestea sunt doar niște tradiții și nu neapărat au legătură cu credința.
Creștinii sunt îndemnați să postească până la Ziua Învierii ca să se bucure de darurile sfințite. Preotul Maxim Melinti spune că ziua de Paști nu este doar despre mese bogate și revederi cu rudele, ci în primul rând este despre slăvirea lui Hristos. De aceea, în Noaptea Învierii toți creștinii sunt așteptați la slujbă.
Mâine este ultima zi de pregătire dinaintea Paștelui. De Sâmbăta Mare se taie mielul, iar gospodinele vopsesc ouăle, dacă nu au avut timp în Joia Mare, pregătesc drobul şi friptura de miel, cozonacii şi pasca. În seara dinaintea Învierii este pregătit și coșul cu bucate pentru a fi sfințit la biserică. Conform tradiție, în ziua de Înviere se poartă haine noi, albe, după cele de doliu purtate în Săptămâna Patimilor.
Exclusiv TV
