Creștinii ortodocși au intrat în Săptămâna Patimilor

29.04.2024, 13:41
Creștinii ortodocși au intrat în Săptămâna Patimilor, numită în popor și Săptămâna Mare. Este cea mai strictă perioadă din Postul Paștelui, deoarece fiecare zi reamintește de chinurile pe care le-a îndurat Iisus Hristos. În această săptămână, credincioșii se pregătesc pentru sărbătoarea Învierii, țin post sever și se refugiază în rugăciune.

Fiecare zi din Săptămâna Patimilor are o însemnătate aparte, iar credincioșii trebuie să respecte aceste reguli pentru a nu păcătui. Luni, marți și miercuri în biserici se oficiază Liturghia darurilor sfințite, iar în ziua de Joi, se comemorează Cina cea de Taină. Vinerea Mare este ziua în care Iisus Hristos a fost răstignit pe cruce și este considerată cea mai tristă zi din istoria creștinismului. Aceasta este zi de post negru, în care nu se bea şi nu se mănâncă nimic până se scoate din biserică a Sfântului Aer sau a Sfântului Epitaf, o bucată de pânză pe care este zugrăvită pogorârea în mormânt a Mântuitorului.

OCTAVIAN MOȘIN, preot: „Mesajul bisericii este cu totul unul profund în această săptămână, pentru că ni se vorbește despre acea pocăință, care trebuie să se trezească în noi. Regretul pentru o viață păcătoasă și pofta pentru o viață îmbunătățită. Acesta este rostul unui post, ca omul să se reseteze, să se apropie de Dumnezeu, să fie în comuniune cu Cel De Sus și mai aproape unul de altul.”

Săptămâna Mare este importantă pentru curățarea sufletului în primul rând, spun oamenii. Unii dintre ei încearcă să mențină postul și în farfurie, alții spun că vorba și gândul bun sunt mai importante decât mâncarea.

EL: „- Țineți post în această perioadă? - Ținem. Cât putem ținem, ca vârstnicii. - Biserica ne îndeamnă să fim și mai buni, să facem fapte bune. - Lumea e rea astăzi. Lumea e rea, se vinde unul pe altul. - Dumneavoastră încercați să fiți mai bun? - Eu mereu mă strădui să fac bine și să fiu bun.”

Gospodinele spun că sunt pe ultima sută de metri cu pregătirile pentru Paște și abia așteaptă să se așeze la masa de sărbătoare cu ce dragi.

EA: „- Pregătiri de Paști. Coc pască. De fapt, o coacem mai aproape, ca să fie proaspătă, sâmbătă. Ouăle, la fel, le înroșim sâmbăta. - Cu cine sărbătoriți Paștele? - Cu surorile mele.”

În acest an, Paștele sau Învierea lui Hristos va fi sărbătorit pe 5 mai.

Exclusiv TV