Miliardarul Elon Musk, după ce şi-a încheiat în iunie misiunea de şef al Departamentului american pentru Eficienţă Guvernamentală (DOGE) şi a intrat în conflict cu președintele SUA, Donald Trump, a anunțat înființarea „Partidului America”.
Decizia vine după ce cu o zi înainte, patronul Tesla îşi întrebase abonaţii de pe platforma X dacă doresc să iasă din „sistemul bipartid” american şi ar vrea ca el să-şi creeze propriul partid politic.
"Cu 2 la 1, doriţi un nou partid politic şi îl veţi avea. Când vine vorba de falimentarea țării noastre prin risipă și grefă, trăim într-un sistem de partid unic, nu într-o democrație. Astăzi (5 iulie n.red), se formează Partidul America pentru a vă reda libertatea" - a anunțat Elon Musk pe platforma X, pe care o deține.
agora.md
