Încondeiază ouă, pregătesc bucate tradiționale și merg la biserică în noaptea Învierii. Paștele este o sărbătoare sfântă și pentru aleșii poporului. Unii deputați spun că merg la biserică încă din ajun, iar dimineața se așează la masă cu cei dragi. Pentru alții, sărbătoarea Învierii este și un prilej pentru fapte bune. Cum petrec sărbătorile pascale parlamentarii și ce tradiții respectă în această zi?
Ca și majoritatea cetățenilor, aleșii poporului susțin că Paștele este, în primul rând, o sărbătoare a familiei. Mulți respectă cu sfințenie tradiția de a merge la biserică în noaptea Învierii.
RADU MARIAN, deputat al fracțiunii PAS: „De obicei, noi mergem sâmbătă seara la biserică cu familia, cu mama, cu fratele și deja eu stau, cel puțin, până la miezul nopții. Facem 3 cercuri în jurul bisericii. Eu, de obicei, nu stau toată noaptea la slujbă, mama mai mult stă, fratele și deja vin la 4 dimineața acasă și avem un dejun foarte matinal, foarte consistent cu mâncare sfințită, cozonac, ou, carne.”
IGOR DODON, președintele fracțiunii PSRM: „În fiecare an, în sâmbăta Paștelui întâlnim Focul Haric. Deja e vorba de zeci de ani. În piața din fața Catedralei Mitropolitane. După care seara mergem să sfințim pasca. Am fost și în Chișinău, dar în ultimul timp mai mult în Călărași. Avem mai multe mănăstiri frumoase în Călărași și dimineața, la prima oră, 08:30, 09:00, împreună cu mama, copii, fratele, soțiile, cumnatele, batem câte un ou și stăm la masă.”
Alți deputați spun că păstrează tradițiile moștenite din străbuni, inclusiv obiceiuri precum spălatul cu ou și bănuți în dimineața de Paști. Pentru majoritatea aleșilor, masa de sărbătoare înseamnă bucate tradiționale.
VASILE COSTIUC, președintele fracțiunii „Democrația Acasă”: „- Alături de familie, la Șoldănești. Pe urmă, de Blajini o să merg la mine la Sadaclia. - Ce preferați să puneți pe masa de sărbătoare de Paști? - Nu avem așa preferințe, ce gătește soția, chestiile tradiționale: pască, ouă. Nu suntem extravaganți în sensul ăsta. Nici nu vrem. Mielul de Paște, eu iubesc carnea, ia uitați-vă, e simbolic. În orice ipostază mielul, fiert, copt, înădușit. Dacă este miel nu-mi mai trebuie nimic.”
Alți deputați spun că Paștele este sărbătoarea care ne îndeamnă să dăm dovadă de empatei, generozitate și solidaritate.
RENATO USATÎI, președintele fracțiunii „Partidul Nostru”: „Pentru mine este important, pentru colegii din Partidul Nostru, ca atunci când avem așa sărbătoare frumoasă, cum ar fi Paștele, Crăciunul, să avem grijă de cei care astăzi nu au posibilitatea să aibă o sărbătoare deplină. Mă refer la familiile care au 5 copii și mai mulți, familii nevoiașe. Chiar vreau să mulțumesc la toți colegii care, ultimele 2 zile și 2 nopți, au muncit și au pregătit peste 10 mii de kilograme de portocale, produse alimentare. În acest an o să vizităm 387 de familii.”
În acest an, Paștele este sărbătorit pe 12 aprilie.
Exclusiv TV
