Prim-ministrul Suediei, Ulf Kristersson, a fost ținta unor critici intense după ce a declarat că folosește frecvent inteligența artificială, inclusiv ChatGPT, pentru a obține „o altă opinie” în procesul decizional guvernamental.
Într-un interviu pentru publicația Dagens industri, liderul suedez a menționat că atât ChatGPT, cât și LeChat îl ajută să exploreze perspective alternative.
„Folosesc aceste servicii destul de des, chiar și doar pentru a auzi o altă părere. Să văd ce au făcut alții și dacă merită să gândim diferit”, a spus Kristersson.
Declarația sa a stârnit un val de critici în presă și în rândul experților. Cotidianul Aftonbladet, într-un editorial, l-a acuzat pe premier că „a căzut în capcana psihozei AI promovată de oligarhi”.
point.md

