Premierul Suediei recunoaște că se consultă cu ChatGPT

6.08.2025, 15:38
Prim-ministrul Suediei, Ulf Kristersson, a fost ținta unor critici intense după ce a declarat că folosește frecvent inteligența artificială, inclusiv ChatGPT, pentru a obține „o altă opinie” în procesul decizional guvernamental.

Într-un interviu pentru publicația Dagens industri, liderul suedez a menționat că atât ChatGPT, cât și LeChat îl ajută să exploreze perspective alternative.

„Folosesc aceste servicii destul de des, chiar și doar pentru a auzi o altă părere. Să văd ce au făcut alții și dacă merită să gândim diferit”, a spus Kristersson.

Declarația sa a stârnit un val de critici în presă și în rândul experților. Cotidianul Aftonbladet, într-un editorial, l-a acuzat pe premier că „a căzut în capcana psihozei AI promovată de oligarhi”.

point.md