Prețul carburanților continuă să scadă ușor

22.04.2026, 13:47
Prețul carburanților pe piața cu amănuntul din țară continuă să scadă ușor și pe 23 aprilie. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică anunță o ieftinire cu 10 bani per litru pentru benzină și cu 22 de bani - pentru motorină. Ministerul Energiei susține că țara deține stocuri suficiente de carburanți pentru necesitățile interne ale țării.

Potrivit noilor prețuri plafon publicate de Agenția Națională pentru Regelementare în Energetică, pe 23 aprilie, benzina va fi vândută la pompă cu 28 de lei și 93 de bani pentru un litru, adică cu 10 bani mai puțin decât astăzi. În timp ce litrul de motorină va fi vândut cu preț maxim de 29 de lei și 76 de bani, în scădere cu 22 de bani pentru un litru.

De asemenea, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, anunță o stabilizarea a stocurilor de carburanți din țară.

DORIN JUNGHIETU, ministrul Energiei: „Am observat că în ultimele două săptămâni că stocurile de produse petroliere în țară s-au stabilizat. Chiar la ziua de astăzi avem benzină pentru vreo 21 de zile și motorină pentru 11 zile. În același timp, situația din Orientul Mijlociu este impredictibilă.”

Prețurile la pompă pentru carburanți au început să scadă după ce SUA și Iran au anunțat, pe 8 aprilie, că au încheiat un armistițiu pentru o perioadă de două săptămâni, cu condiția că Teheranul deschide strâmtoarea Ormuz, destinat în mare parte circulației tancherilor petroliere. Regimul de încetare a focurilor urma să fie ridicat mâine, pe 23 aprilie, însă președintele american, Donald Trump a anunțat astăzi că armistițiul a fost extins. O solicitare în acest sens ar fi venit de la mediatorii din Pakistan. Trump și-a motivat decizia în legătură cu timpul necesar pentru ca Iranul să depună o propunere pentru încheierea permanentă a conflictului și a precizat că blocada navală din Ormuz va continua pentru a constrânge Teheranul să vină la masa negocieri.

„Statele Unite nu vor relua ostilitățile până când discuțiile de pace nu sunt încheiate într-un fel sau altul. În ce privește blocada navală, dacă o deschidem, nu va putea exista niciodată un acord cu Iranul, decât dacă aruncăm în aer restul țării lor, inclusiv pe liderii lor!”

Forțele armate ale Teheranului au avertizat că, în cazul unui atac, riposta va fi și mai dură decât înainte. Totodată, Teheranul cere ridicare blocadei navale americane și eliberarea vasului iranian capturat în Golful Oman înainte de începere oricăror noi discuții. Trump a refuzat.

Exclusiv TV