Motorina se scumpește din nou

3.04.2026, 13:46
Motorina se apropie de pragul de 34 de lei pentru un litru. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică anunță pentru următoarele trei zile un preț de 33,80 de lei pentru diesel, iar stocurile sunt suficiente pentru opt zile. În același timp, benzina continuă să se ieftinească ușor.

Potrivit noilor prețuri plafon anunțate de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, în zilele de 4-6 martie, motorina va fi vândută la pompă cu 33 de lei și 80 de bani/litru, în creștere cu 80 de bani. În același timp, prețul benzinei continua să bată ușor în retragere, pentru week end fiind anunțată o reducere de doi bani per litru.

De la începutul lunii martie, motorina s-a scumpit cu aproximativ 13 lei pentru un litru, ceea ce reprezintă o creștere de peste 60%. Mai mult, prețul anunțat pentru următoarele trei zile este cu aproape 1,5 lei mai mare decât recordul istoric înregistrat acum patru ani. Ministerul Energiei anunță că, pe data de 2 aprilie au fost importate 395 tone de benzină și peste 1024 tone de motorină. Stocurile de carburanți constituie 15 zile de consum pentru benzină, 18 zile pentru gaze petroliere lichefiate și 8 zile de consum de motorină.

Exclusiv TV