Delegația moldovenească participă la reuniunile de primăvară ale FMI și BM

14.04.2026, 17:16
Delegația moldovenească, condusă de guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei (BNM) Anca Dragu și ministrul Finanțelor Adrian Gavrilică, participă la reuniunile de primăvară ale Băncii Mondiale (BM) și Fondului Monetar Internațional (FMI), care au loc la Washington în perioada 13-18 aprilie.

Dialogul la nivel înalt cu FMI are loc în contextul solicitării autorităților de la Chișinău de a lansa un nou program pe trei ani cu Fondul, fără o componentă financiară.

„Continuarea cooperării cu Fondul este un element strategic al parcursului european al Republicii Moldova și va ajuta autoritățile naționale să accelereze reformele-cheie și să atragă investiții străine”, a subliniat guvernatorul Băncii Naționale, Anca Dragu.

Programul vizitei include o serie de întrevederi cu reprezentanți ai FMI, Băncii Mondiale, Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și ai altor instituții financiare internaționale. Agenda delegației moldovenești include discuții privind perspectivele macroeconomice naționale, implementarea recomandărilor Programului de evaluare a sectorului financiar pentru anul 2025. De asemenea, se va discuta despre consolidarea independenței Băncii Naționale a Moldovei și rolul instituției în procesul de integrare europeană, inclusiv implementarea programului de reforme legat de planul de creștere economică a Moldovei pentru 2025-2027.

logos-press.md