Guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, a fost distinsă cu Premiul de Excelență în cadrul Galei Premiilor de Excelență din România - o platformă dedicată liderilor care contribuie activ la dezvoltarea societății.
În discursul său, Anca Dragu a subliniat importanța momentului actual în parcursul european al Republicii Moldova și a evidențiat că acest premiu este dedicat colegilor de la BNM, și totodată tuturor celor care se implică în procesul de integrare europeană a țării.
Anca Dragu a reafirmat angajamentul BNM în susținerea reformelor, esențiale pentru integrarea europeană. Șefa băncii centrale a subliniat că BNM joacă un rol strategic în asigurarea stabilității economice și financiare, fiind un pilon în îndeplinirea criteriilor economice necesare pentru aderarea la Uniunea Europeană.
Galei Premiilor de Excelență din România s-a desfășurat la Palatul Regal din București și a reunit circa 180 de personalități remarcabile din mai multe țări.
moldpres.md
