Armistițiul stabilit între Statele Unite și Iran vine cu primele rezultate. Pentru prima dată în peste o lună de creștere accelerată, prețul motorinei bate în retragere. Autoritățile statului dau asigurări că deși stocurile de carburanți din țară par mici, acestea sunt gestionabile și suficiente pentru a acoperi cererea.
Potrivit noilor prețuri plafon anunțate de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, pe 10 aprilie, motorina va fi vândută la pompă cu 34 de lei și 49 de bani pentru un litru, în descreștere cu 49 de bani față de astăzi. În același timp, prețul benzinei bate pasul pe loc, iar vineri va fi vândută la preț maxim de 29 de lei și 83 de bani pentru un litru, sau cu un ban mai mult decât astăzi.
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică anunță că, reducerea se datorează scăderii cotațiilor petrolului Brent și a cotațiilor Platts pentru produsele petroliere derivate, în urma armistițiului temporar anunțat de Statele Unite pentru Iran.
”Sesiunea de tranzacționare de ieri, marcată puternic de anunțul privind încetarea temporară a ostilităților din regiunea Golfului Persic, precum și de acceptul Iranului de a redeschide traficul prin Strâmtoarea Ormuz, a determinat o reducere semnificativă a cotației Platts la motorină, produsul cel mai expus în această perioadă. Prețul motorinei la bursele externe a înregistrat o scădere de aproximativ 230 USD/tonă la nivelul zilei de tranzacționare și a impactat pozitiv media cotațiilor care stau la baza calculului prețurilor maximale de referință, stabilite de ANRE,” - explică instituția.
Odată cu reducerea prețurilor pe piața internațională, autoritățile din țară speră să crească stocurile de carburanți. În prezent, potrivit ministerului Energiei, benzină este suficientă pentru 15 zile de consum, iar motorină – pentru 6 zile. Directorul ANRE, Alexei Taran, spune că rezervele sunt mai mari și gestionabile.
ALEXEI TARAN, directorul general al ANRE: "În ultima săptămână atestăm o creștere a stocurilor din stații. Deci practic o parte din cantități echivalente zile/stoc au migrat deja în stații. Dacă săptămâna trecută am avut în jur de 200 de stații care raportau lipsă de motorină, la ziua de astăzi avem 41. Până la urmă e același stoc în țară. La acele 5-6 zile cât avem acum în depozit, dacă mai raportăm aproximativ 3 zile din stații, ieșim la 8-9 zile. Da, este un stoc destul de mic, dar pe care îl putem gestiona".
O zi mai devreme, Guvernul a anunțat că menține starea de urgență în domeniul energetic pentru încă două săptămâni, tocmai pentru a putea întreprinde acțiuni rapide în cazul reducerii stocurilor de benzină și motorină. Potrivit reprezentanților guvernării, în contextul sărbătorilor pascale cererea pentru carburanți din partea populației va fi mai mare. De asemenea, o parte din industrie a reluat procesul de producere, ceea ce necesită mai multe produse petroliere.
Exclusiv TV
