Moldova se retrage din Comunitatea Statelor Independente

2.04.2026, 13:52
Parlamentul a adoptat în lectură finală denunțarea Acordului de Constituire și Statutului organizației. Voturile au fost pestrițe, pe lângă majoritatea parlamentară decizia fiind susținută și de jumătăți din unele fracțiuni de opoziție. Astfel, după intrarea în vigoare a legii adoptate, Republica Moldova va ieși definitiv din CSI peste un an.

ADRIAN BĂLUȚEL, deputatul fracțiunii PAS: "Comisia pentru politică externă propune parlamentului pentru adoptare proiectul de lege 78 din 13.03.1996 pentru denunțarea acordului de constituire a CSI și a protocolului la acordul de constituire a CSI în lectura a doua".

Astfel, proiectul de lege a fost susținut de 54 de deputați ai fracțiunii PAS, 5 deputați din Democrația Acasă și un reprezentant al blocului Alternativa. În același timp s-au opus ieșirii din CSI deputații comuniști, zece deputați socialiști și cinci reprezentanți ai Partidului Nostru, trei din Alternativa și un neafiliat. S-au abținut de la vot 3 parlamentari din Blocul Alternativa și un socialist.

Deputații care nu au susținut ieșirea Republicii Moldova din CSI au argumentat acest lucru prin păstrarea relațiilor de prietenie cu statele membre ale CSI și a pieței de desfacere pentru produsele moldovenești.

ALEXANDRU BERLINSCHII, deputatul fracțiunii PN: "Și în prima lectură am votat împotrivă, pentru că ceea ce se încearcă acum nu vine cu o altă alternativă la cea care este. Așa cum s-a menționat despre cele 6% din totalul exporturilor. Nu suntem un stat atât de bogat ca să renunțăm chiar și la 6% din exporturi".

De altă parte, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a reiterat că, denunțarea Acordului CSI este o acțiune firească și inevitabilă în realizarea obiectivului de aderare la Uniunea Europeană. Totodată, urmare a denunțării acordurilor, în bugetul de stat se vor economisi circa 3,1 milioane de lei anual. Suma reprezintă plata anuală către bugetul comunității. Autoritățile de la Chișinău susțin că relațiile cu statele membre vor continua pe platforme bilaterale și multilaterale, iar Republica Moldova va rămâne parte la mai multe tratate, în special în domeniul comercial-economic și social. Cât ține de retragerea definitivă din organizație, aceasta va avea loc peste un an.

IGOR GROSU, președintele Parlamentului: "Important noi să votăm legea să intre în vigoare și după promulgare începe să curgă o perioadă de 12 luni până la realizarea tuturor formalităților. Dar declanșatorul trebuie să fie decizia politică. Lege votată, semnată și promulgată".

Acordul de constituire a Comunității Statelor Independente și Protocolul la acest Acord au fost semnate în decembrie 1991 de către 11 state ex-sovietice, inclusiv Republica Moldova. Scopul principal al Acordului și Protocolului a fost consemnarea încetării existenței URSS și formarea CSI. Ministerul Afacerilor Externe a lansat procedura de denunțare a Acordului, invocând că valorile și principiile fundamentale ale Comunității nu sunt respectate. Rusia este acuzată că încalcă reglementările care prevăd că țările membre respectă integritatea teritorială și inviolabilitatea frontierelor existente, după ce a provocat războaie în Moldova, Georgia și Ucraina.

Țara noastră este al treilea stat care părăsește Comunitatea Statelor Independente. Prima a fost Georgia, care a ieșit oficial din organizație la 18 august 2009. Decizia a fost luată în urma conflictului armat cu Rusia din august 2008. Următoarea a fost Ucraina, care nu a ratificat niciodată statutul CSI, având statut de stat participant. În urma anexării Crimeei și a conflictului din Donbas, Ucraina a încetat participarea la organele statutare în 2014, iar în mai 2018 a semnat decretul de retragere definitivă a reprezentanților săi.

Exclusiv TV