Moldova a început procedurile de retragere definitivă din organele statutare ale Comunității Statelor Independente. Membrii Comisiei parlamentare pentru politică externă au aprobat, ieri, avizele consultative pentru denunțarea Acordului de constituire al CSI, a protocolului la acest Acord, precum și a Statutului CSI. Autoritățile planifică să finalizeze procesul până la sărbătorile pascale. Anunțul a fost făcut de președintele Parlamentului, Igor Grosu.
IGOR GROSU, președintele Parlamentului: „A avut loc ședința Comisiei politică externă, în care a mai fost parcursă o etapă. Comisia a dat avizul. Acuma, avizul privind ieșirea din acord se întoarce în Guvern. Guvernul ia decizia, vine proiectul în Parlament și noi tranșăm aici ultima etapă. Eu sper în două săptămâni. Încercăm să sărbătorim două lucruri odată. Dacă nu, după Blajini, oricum ieșim.”
Denunțarea acestor Acorduri a fost inițiată de Ministerul Afacerilor Externe, care argumentează că valorile și principiile fundamentale ale CSI nu sunt respectate. Potrivit autorităților, după ce Parlamentul va denunța Acordurile, bugetul de stat va economisi peste 3 milioane de lei anual din plata anuală către bugetul Comunității. Relațiile cu statele membre CSI vor continua după denunțare pe platforme bilaterale și multilaterale, iar Republica Moldova va rămâne parte la mai multe tratate ale organizației, în special în domeniul comercial-economic și social.
Precizăm că Moldova a aderat la Comunitatea Statelor Independente în anul 1994 și are încheiate cu statele membre ale Comunității aproximativ 400 de acorduri. Până în prezent, țara noastră a denunțat aproximativ 70 de acorduri cu CSI, care erau fie irelevante, fie nu aduceau beneficii cetățenilor. Aceste decizii fac parte din strategia guvernului de a se retrage treptat din CSI, ca parte a procesului de aderare la Uniunea Europeană și ca reacție la agresiunea Rusiei în Ucraina.
Exclusiv TV
