Criza carburanților este cel mai mult resimțită, în acestă perioadă, de ramura agricolă. Fermierii care sunt în febra muncii, s-au ciocnit de două probleme majore - motorină scumpă și greu de găsit. Mulți agricoltori spun că nu pot cumpăra cantități suficiente de carburant, ceea ce le dă peste cap planurile pentru noul sezon agricol. Pentru a reduce din presiunea costurilor, Guvernul a anunțat un sprijin de 310 milioane de lei, prin returnări de TVA și accize.
Criza carburanților îi lovește pe toți fermierii, însă unii au reușit să mai reducă din impact. Ion Ionaș din Costești, raionul Ialoveni, spune că s-a pregătit din timp pentru scumpiri și a cumpărat motorină încă din ianuarie.
ION IONAȘ, producător de fructe și struguri: „Ne afectează foarte mult. Noi am cam prezis că vor fi scumpiri și am achiziționat motorină în ianuarie când încă nu erau aceste probleme. Dar stocurile pe care le avem, cred că ne ajung până la începutul lunii mai. Mai departe vedem cum ne descurcăm. Este foarte dureros pentru un agricultor, pentru că venitul per hectar când îl calculezi pe un an, nu mai este atât de mare după cum cred toți că în agricultură se fac mulți bani.”
Scumpirea carburanților nu afectează doar lucrările din câmp, ci și transportul producției. Ion Ionaș avertizează că, pe fondul conflictelor din Orientul Mijlociu, costurile de livrare pe piețele externe vor crește semnificativ, ceea ce va pune o presiune și mai mare pe producători.
Mai grav decât scumpirile, spun fermierii, este riscul de a rămâne fără motorină. Aceștia afirmă că livrările sunt tot mai limitate, iar cantitățile disponibile nu acoperă necesarul pentru lucrările agricole.
NICOALE PASCAL, horticultor: „Am cumpărat săptămâna trecută motorină și mi-au dat la limită, adică am insistat foarte mult și mi-au dat doar patru tone. Sper să ne ajungă până în luna mai, cu economiile posibile. E problema în livrări, fiindcă deja am vorbit cu companiile care livrează carburanți și au spus că e posibil chiar să fie o criză totală. Eu de asta mai tare mă tem decât de prețuri. Adică cu prețurile începem să ne deprindem, dar cu criza totală o să fie foarte greu.”
Fermierii spun că scumpirea carburanților va duce inevitabil la creșterea costurilor de producție. Ei avertizează că majorările nu se vor opri aici, ci vor afecta în lanț toate cheltuielile din agricultură.
Pentru a-i ajuta pe agricultori să treaca de povara scumpirilor carburanților, guvernul a propus un amendament care prevede deblocarea suplimentară a circa 200 de milioane de lei din TVA pentru restituirea către agricultori. În paralel, este în derulare un program de restituire a accizei la motorina utilizată în lucrările agricole de primăvară, estimat la aproximativ 110 milioane de lei.
ANDRIAN GAVRILIȚĂ, ministrul Finanțelor: „Am propus acel amendament care ar urma să deblocheze suplimentar 200 de mln de lei TVA pentru ca să fie restituit agricultorilor. Este proiectul cu restituirea accizei pentru sezonul de primăvară – 110 milioane cred. Aici cred că o să revenim și în a doua jumătate a anului. Obiectivul meu este ca politica fiscală să nu taxeze competititvitatea și costurile. Ea trebuie să fie axată pe creștere economică și investiții, iar impozitele din mediul de afaceri să fie colectate din rezultate pozitive, nu din contul pierderilor.”
Potrivit proiectului, statul va compensa acciza la motorină pentru anul 2026, în valoare de aproximativ 4000 de lei pe tonă. Ajutorul va fi acordat pentru combustibilul cumpărat în perioada 1 martie – 31 mai, când au loc principalele lucrări de primăvară. Pentru a primi banii, fermierii trebuie să depună o cerere și documente justificative, inclusiv facturile pentru motorină. Dosarele vor fi evaluate de Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, care va decide acordarea compensațiilor.
Exclusiv TV
