Șoferii declară că, scumpirea galopantă a carburanților este cauza agitației de la stațiile de alimentare. Astăzi se cumpără la preț mai mic decât mâine. În pofida asigurărilor date de autorități cu privire la stocurile suficiente de carburanți, unii conducători auto preferă să-și mențină rezervoarele pline, în timp ce alții cred că motivele de îngrijorare nu țin doar de prețurile mari pe piața carburanților, ci de eventuale scumpiri în toată economia.
EL: „Prețurile sunt cam exagerate pentru bugetul nostru, să spun așa. Cum apare știrea cu scumpirile de după ora 12.00, toate stațiile sunt pline. Cum ne-am conformat în 2020, cred că așa o să facem și acum.”
EL: „Normal că ne bate la buzunar. Se simte, dar noi nu putem face nimic. Asta e politica mondială. Nu că am vrut noi ceva sau guvernarea e vinovată. Acesta e contextul mondial, nu ai ce să faci. Mergem înainte și muncim mai mult. - Credeți că este motiv de panică sau nu? - Nu. Au mai fost cazuri din astea. Chiar am impresia că pe de o parte e artificială creșterea asta. Agiotajul e prea mare și toți vor să se folosească de moment.”
Scumpirea carburanților provoacă îngrijorarea tuturor, nu doar a conducătorilor auto. Oamenii cred că, tensiunile geopolitice afectează nu doar piața combustibililor, ci lovesc în întreaga economie, scumpind viața de zi cu zi și afacerile.
EL: „Logic că e motiv de panică. Să știți că nu doar piața carburanților e afectată, dar în general - energia. Când se scumpește energia și petrolul, se scumpește tot, în lanț. Sunt afectate prețurile, businessul, tot absolut.”
Amintim că Republica Moldova s-a mai confruntat cu un șoc pe piața carburanților. În vara anului 2022, litrul de benzină a depășit 32 de lei, iar motorina s-a apropiat de 30 de lei. Creșterea fulminantă a cotațiilor internaționale la țiței și produse petroliere a fost generată de războiul ruso-ucrainean, care a afectat lanțurile de aprovizionare și a crescut riscurile pentru transportul petrolului. În plus, sancțiunile internaționale asupra Rusiei au dezechilibrat piața globală de energie. Toți acești factori s-au resimțit la pompă, la fel cum se simte acum și efectul tensiunilor din Orientul Mijlociu.
Exclusiv TV
