Nicolae Botgros a participat la ultima sa ședință parlamentară. Dirijorul a anunțat că renunță la mandatul de deputat și le-a mulțumit alegătorilor pentru încrederea acordată. Totodată, el i-a îndemnat pe deputați să rămână uniți și să facă lucruri frumoase pentru țară. Maestrul a fost aplaudat în picioare de către colegii săi.
În discursul său, Nicolae Botgros a vorbit despre experiența sa în Legislativ, dar și despre cariera sa muzicală. Totodată, el a evidențiat valoarea omeniei și a prieteniei, îndemnând la unitate și la fapte frumoase pentru binele țării.
NICOALE BOTGROS, dirijor: „Fotoliul ăsta este un fotoliu pentru oameni care au să vină, o să mă înlocuiască și o să facă poate un pic mai mult decât ceea ce am făcut eu. Eu timp de 49 de ani nu am putut să fac nimic decât să dirijez orchestra „Lăutarii”, să aduc în lume cele mai frumoase succese pentru cei care iubesc arta noastră, vin în urma noastră copiii, nepoții și toată lumea. Mai frumos decât omenia și prietenia nu există. Eu vă doresc să fiți împreună, să faceți lucruri frumoase, ca țara noastră să înflorească.”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că regretă decizia colegului său.
La începutul lunii februarie, Botgros a respins zvonurile despre plecarea sa din Parlament, afirmând că rămâne „până îl vor duce cu picioarele în partea cealaltă”. El a insistat că nu intenționează să-și dea demisia, în contextul unei investigații jurnalistice, care ridica semne de întrebare privind averile dirijorului. Plecarea lui din fracțiunea PAS este a doua din acest an. Pe 26 ianuarie curent și sportiva Anastasia Nichita și-a anunțat oficial decizia de a renunța la mandatul de deputată. Ea a declarat atunci că vrea să-și crească fetița și să se pregătească pentru Jocurile Olimplice de la Los Angeles 2028. Anterior, la mandat a renunțat și jurnalistul Constatin Cheianu, care a făcut trimitere la starea sa de sănătate, dar și Viorel Bostan, care a revenit la conducerea UTM. O altă deputată din majoritatea parlamentară a fost și femeia de afaceri Maria Acbaș, care s-a retras după un scandal în spațiul public privind fonduri pe care le-ar fi primit de la gruparea Șor. Femeia a respins acuzațiile, dar a preferat să revină în business. Toate aceste personalități au ocupat primele poziții în lista electorală a Partidului Acțiune și Solidaritate pentru parlamentare.
Exclusiv TV
