Încă un deputat din majoritatea parlamentară își depune mandatul. Este vorba despre dirijorul, Nicolae Botgros. Omul de cultură spune că vrea mai multă libertate pentru munca sa de suflet. Aceasta va fi a doua plecare din fracțiunea majoritară de la începutul anului curent.
Dirijorul și conducătorul ansamblului ”Lăutarii”, Nicolae Botgros, și-a depus mandatul acum câteva zile, informând conducerea Partidului Acțiune și Solidaritate despre intenția sa de a se retrage din politică.
„Mi-am făcut datoria. La rugămintea doamnei președinte. Țara era în pericol. Nu se știa, câștigăm noi sau nu câștigăm. Să ne ducem în Europa, să fim în rând cu lumea. Am vrut să dau o mână de ajutor, așa cum au făcut-o mai mulți”, - a declarat Nicolae Botgros pentru Realitatea.md. El a menționat că are o vârstă și vrea mai multă libertate pentru muzică.
La începutul lunii februarie, Botgros a respins zvonurile despre plecarea sa din Parlament, afirmând că rămâne „până îl vor duce cu picioarele în partea cealaltă”. El a insistat că nu intenționează să-și dea demisia, în contextul unei investigații jurnalistice, care ridica semne de întrebare privind averile dirijorului. Plecarea lui din fracțiunea PAS este a doua din acest an. Pe 26 ianuarie curent și sportiva Anastasia Nichita și-a anunțat oficial decizia de a renunța la mandatul de deputată. Ea a declarat atunci că vrea să-și crească fetița și să se pregătească pentru Jocurile Olimplice de la Los Angeles 2028. Anterior, la mandat a renunțat și jurnalistul Constatin Cheianu, care a făcut trimitere la starea sa de sănătate, dar și Viorel Bostan, care a revenit la conducerea UTM. O altă deputată din majoritatea parlamentară a fost și femeia de afaceri Maria Acbaș, care s-a retras după un scandal în spațiul public privind fonduri pe care le-ar fi primit de la gruparea Șor. Femeia a respins acuzațiile, dar a preferat să revină în business. Toate aceste personalități au ocupat primele poziții în lista electorală a Partidului Acțiune și Solidaritate pentru parlamentare.
Exclusiv TV
