Comisia Europeană a debursat aproape 200 de milioane de euro pentru Republica Moldova, după ce autoritățile au realizat 24 din cele 26 de reforme prevăzute în Planul de creștere. Anunțul a fost făcut de comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, în cadrul unei conferințe dedicate lansării negocierilor tehnice pentru ultimele clustere ale procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Noua tranșă financiară este parte a Planului de Creștere pentru Moldova de 1,9 miliarde de euro din partea Uniunii Europene, menit să accelereze aderarea la UE și dezvoltarea economică.
Veștile bune de la Bruxelles nu se opresc aici. La reuniunea celor 27 de miniștri pentru afaceri europene s-a decis deschiderea negocierilor tehnice pentru ultimele trei clustere din cadrul acquis-ului comunitar. Este vorba „Competitivitate și creștere incluzivă”, „Agenda verde și conectivitate durabilă” și „Resurse, agricultură și coeziune”.
MARTA KOS, comisara pentru extindere UE: „Europa se confruntă cu presiuni din mai multe direcții și nu ne putem permite să pierdem timp. Moldova este importantă și pentru securitatea noastră. Țara a făcut progrese reale, dar, desigur, mai este încă mult de lucru. Și voi repeta acest lucru de fiecare dată, până când vom închide ultimul capitol de negocieri. Știți ce aveți de făcut și vă puteți baza pe sprijinul nostru puternic și constant la fiecare pas.”
Asta înseamnă că, Republica Moldova a lansat deja negocierilor tehnice pe toate cele 33 capitolele de aderare la Uniunea Europeană.
CRISTINA GHERASIMOV, viceprim-ministră pentru integrare europeană: „De ce este acest lucru atât de important? Pentru că ne ajută să avansăm lucrul tehnic pe reforme, să negociem condiții de aderare ce țin de măsuri complexe de transformare a țării, astfel încât atunci când statele membre vor fi gata să deschidă negocierile oficiale cu țara noastră, să putem trece rapid prin toate etapele formale. Pe scurt, ne ajută să nu pierdem timp, pentru că avem o fereastră de oportunitate care nu va dura la nesfârșit și care avem datoria să o valorificăm la maxim.”
Republica Moldova a depus cererea de aderare la Uniunea Europeană pe 3 martie 2022, iar în iunie, același an a primit statutul de țară candidată. Negocierile de aderare au fost deschise oficial în iunie 2024. Procesul a început cu etapa de screening sau evaluarea legislației și racordarea ei la standardele europene. Negocierile propriu-zise erau promise la finele anului trecut, însă într-un final Bruxelles-ul a anunțat doar discuții tehnice pe clustere, care urmau să fie deschise progresiv, obiectivele vizând o posibilă finalizare până la sfârșitul anului 2027.
Exclusiv TV
