UE: 18,9 milioane de euro pentru Moldova

4.09.2025, 17:17
Sprijin european tot mai puternic pentru Republica Moldova. Uniunea Europeană alocă încă aproape 19 milioane de euro pentru susținerea reformelor din țara noastră, printr-un nou pachet financiar anunțat, astăzi, de Comisia Europeană. Bruxellesul crede în viitorul Moldovei — dar vrea și transparență totală. Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, aflată la Chișinău, avertizează că fiecare bănuț va fi atent monitorizat.

Comisia Europeană a decis debursarea unui nou pachet de sprijin de 18,9 milioane de euro după ce a constatat că Republica Moldova a îndeplinit patru indicatori de reformă stabiliți în cadrul calendarului de plăți semestrial al Mecanismului pentru Reformă și Creștere. Așadar, printre realizările-cheie făcute de țara noastră se numără: dezvoltarea unor piețe deschise și competitive pentru energie electrică și gaze naturale, dar și adoptarea de măsuri pentru asigurarea securității energetice. Noul ajutor suplimentează cei 270 de milioane de euro acordați deja în acest an sub formă de prefinanțare. Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, aflată în vizită la Chișinău a precizat că o mare parte din bani va fi folosită pentru dezvoltarea infrastructurii.

Marta Kos a explicat că este vorba despre primele debursări din programul de creștere al UE pentru Republica Moldova, care prevede finanțări de 1,9 miliarde de euro pentru următorii trei ani. Este cel mai mare sprijin oferit vreodată țării noastre de către Bruxelles, a amintit oficiala. Banii vor fi investiți în drumuri, sisteme de apă și canalizare, fortificarea economiei, dar și sprijin pentru întreprinderile mici și mijlocii. Marta Kos a precizat că UE va monitoriza atent cum vor fi cheltuite fondurile europene.

MARTA KOS, comisara europeană pentru extindere: „Toate fondurile UE au niște condiționalități foarte strice de transparență, ceea ce înseamnă că vom monitoriza foarte atent cum se cheltuie acești bani, deoarece aceștia sunt banii contribuabililor europeni. Fiecare cetățean din Moldova va avea acces la această informație. Veți putea oricând să vedeți cum se cheltuie banii europeni, dacă aveți drumuri mai bune, spitale mai bune, apă mai pură.”

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a făcut o retrospectivă a drumului Republicii Moldova spre aderarea la UE și a mulțumit Europei pentru sprijin și încredere.

Precizăm că în perioada 3 – 5 septembrie, Marta Kos efectuează o vizită în țara noastră. În această perioada, comisara europeană pentru extindere are planificate întrevederi cu oficialii de la Chișinău, discuții cu antreprenori, societatea civilă, dar și reprezentanți ai celor două biserici mari - Mitropolia Moldovei și Mitropolia Basarabiei.

Exclusiv TV