Stânga Nistrului intră într-o nouă criză energetică. Industria nu mai este asigurată cu gaze, iar populația a fost deconectată de la rețeaua centralizată de căldură, rămânând doar cu apă caldă și energie electrică. Tiraspolul a instituit un regim de economisire drastică a gazelor, făcând referire la criza din Orientul Mijlociu.
Regiunea transnistreană a rămas din nou fără gaze naturale. Tiraspolul a instituit un regim dur de economisire a hidrocarburei. Centrala de la Cuciurgan – cel mai mare consumator de gaze – a fost debranșat de la rețea și a trecut la aprovizionarea cu cărbune, anunță așa-zisul minister al economiei din regiune.
„În legătură cu evenimentele din Orientul Mijlociu, au avut loc disfuncționalități critice în mecanismul de realizare a livrărilor de gaze naturale. (…) Producerea energiei electrice la MGRES va fi realizată pe bază de combustibil solid, în volumele necesare consumatorilor. În instituțiile medicale și din sectorul social unde se află permanent cetățeni, precum și în grădinițe, va fi furnizată căldură. De asemenea, va fi menținută furnizarea apei calde către consumatorii casnici”, - anunță administrația separatistă.
Livrările de gaze sunt menținute pentru consumatorii casnici. În schimb, localnicii care trăiesc la bloc, au rămas fără energie termică. (!!!) Aproximativ 160 de cazangerii au fost oprite, iar furnizarea căldurii a fost suspendată pentru 1663 de blocuri cu apartamente și pentru instituțiile de învățământ. Cu toate acestea, autoritățile autoproclamate dau asigurări că, în școli temperatura în sălile de clasă este de aproximativ 19 grade, iar în cazul în care aceasta va scădea sub 16 grade, elevii ar putea trece la studii online. Totodată, circa o sută de cazangerii pe gaz continuă să funcționeze pentru a asigura apă caldă și încălzirea grădinițelor, spitalelor și instituțiilor sociale cu regim permanent. De asemenea, locuitorii din stânga Nistrului au făcut, în seara zilei de miercuri, cozi interminabile la stațiile de alimentare cu gaz metan a mașinilor.
Amintim că, în sezonul de încălzire 2024-2025 regiunea transnistreană a mai trecut printr-o criză atât de drastică, din cauza sistării livrărilor de gaze din Federația Rusă. În prezent, regiunea primește gaze de pe bursă, fiind achiziționate de o companie ungară, plățile fiind asigurate de o firmă din Emiratele Arabe Unite. Săptămâna trecută, în cadrul întrevederii reprezentanților politici de pe cele două maluri ale Nistrului, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a avertizat că acest format de asigurare cu gaze a regiunii nu este unul sigur.
VALERIU CHIVERI, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "Vreau să menționez că modelul actual de asigurare cu gaze a regiunii transnistrene nu poate fi functional mult timp și nici nu va fi. Trebuie identificată o altă modalitate, inclusiv poate fi cea care a fost propusă de Chișinău împreună cu UE și asta ar putea servi drept o premiză pentru unificarea sistemului energetic al țării".
Chișinăul a reiterate că ajutorul său comun cu Uniunea Europeană pentru depășirea crizei energetice în stânga Nistrului oferit încă la începutul anului trecut, rămâne valabil. Astfel, regiunea poate primi gaze cumpărate din Europa, UE alocând în acest sens peste 60 de milioane de euro. Gazele urmează să fie livrate prin Energocom, inclusiv pentru producerea energiei electrice destinate ambelor maluri ale Nistrului. Ajutorul are mai multe condiționalități politice, pe care Tiraspolul nu le acceptă.
Exclusiv TV
