Deputații din opoziție inițiază o moțiune simplă împotriva ministrei muncii

26.02.2026, 16:22
O nouă ședință a Parlamentului, o nouă moțiune simplă. De această dată, deputații din opoziție s-au unit pentru a cere vot de neîncredere ministrei Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru. Drept motiv sunt invocate politicile insuficiente pentru asigurarea securității sociale a populației.

Semnatarii moțiunii simple au invocat trei probleme cu care, în opinia lor, nu s-a isprăvit ministerul Muncii și Protecției Sociale. Prima dintre ele este criza demografică.

ALA URSU – ANTOCI, deputata fracțiunii PSRM: "Rapoartele BERD pentru 2025 – 2025 ne plasează în fruntea statelor cu cele mai mari pierderi cumulative al populației în regiune. Un declin de aproximativ 30% față de nivelul anului 1990. Coeficientul de îmbătrânire a ajuns la 25,9%, densitatea populației scade, natalitatea bate anti-recorduri an după an. Și totuși nu există o strategie națională antidemografică".

Cea de-a doua problemă invocată în moțiunea simplă este lupta cu sărăcia, o promisiune făcută de actuala guvernare în campaniile electorale.

ALA URSU – ANTOCI, deputata fracțiunii PSRM: "33,6% dintre cetățenii Republicii Moldova trăiesc în sărăcie absolute, cel mai înalt nivel din ultimii ani, incompatibil cu discursurile oficiale ale Guvernului despre prosperitate și convergență europeană".

De asemenea, autorii moțiunii invocă anularea compensațiilor parțiale ale consumului de energie electrică din 1 ianuarie curent, dar și și reducerea ajutorului de stat în lunile de iarnă.

ALA URSU – ANTOCI, deputata fracțiunii PSRM: "Suma maximă a programului ”Ajutor la contor” a fost tăiată de la 1400 lei la o mie de lei pe lună. Între timp, 180 de mii de cereri de compensare au fost respinse. Cetățenii au fost blocați printr-un sistem de verificare din 11 baze de date, cu criterii rigide și eronate, fără mecanisme de contestare clare și accesibile".

Amintim că, Guvernul a asigurat compensarea parțială a consumului de energie electrică pentru toate gospodăriile din țară pe parcursul unui an, din fonduri europene. Acest program a fost încheiat la finele anului 2025. În același timp, într-un răspuns al Guvernului se menționează că, pentru a reduce povara facturilor, Guvernul a oferit compensații în fiecare iarnă, iar în total circa 10 miliarde de lei au mers direct la oameni pentru ajutor la facturi. În acest sezon rece, peste jumătate dintre gospodăriile eligibile primesc compensații maxime — 800 de lei pentru lemne și 1000 de lei pentru alte surse de încălzire.

Anterior, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a menționat că programul de compensare este unul temporar, iar Executivul elaborează și implementează politici pentru creșterea veniturilor populației, astfel încât să-și poată onora facturile fără ajutor. Totodată, potrivit Guvernul, sunt implementate politici pentru menținerea tinerilor în țară, iar astfel pentru asigurarea unei creșteri a natalității, dar și pentru revenirea moldovenilor din diasporă. De menționat că la ședința anterior, opoziția a înregistrat o moțiune simplă pe politicile ministerului Apărării.

Anterior, moțiuni similare au fost depuse pe numele ministrului Energiei, Dorin Junghietu și a ministrei Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga. Cele două au picat din lipsă de voturi suficiente.

Exclusiv TV