Socialiștii inițiază o nouă moțiune de cenzură. De această dată vizat este ministerul Muncii și Protecției Sociale. Deputații din PSRM declară că, nu ar exista viziuni și strategii pentru combaterea sărăciei și că populația a fost lăsată singură în fața greutăților. Acuzațiile sunt respinse din instituția guvernamentală.
Deputații fracțiunii Partidului Socialiștilor, care au anunțat inițierea moțiunii simple împotriva politicilor ministerului Muncii și Protecției Sociale, invocă o situație ”catastrofală”, în opinia lor, în domeniul social.
ALA URSU-ANTOCI, deputata fracțiunii PSRM: "În mandatul acestui ministru au fost anulate compensațiile pentru energie electrică. Oamenii au fost lăsați singuri în fața greutăților. Este inuman ce ați făcut. Al doilea argument este că în mandatul acestui ministru, peste 180 de mii de familii au primit refuz la acordarea compensațiilor".
Socialiștii acuză Ministerul Muncii și Protecției Socaile că nu ar avea strategii sau programe clare pentru combaterea sărăciei, în condițiile în care rata acesteia a ajuns la aproximativ 33% la nivel național și la 43% în mediul rural.
Acuzațiile socialiștilor sunt respinse de minister. Potrivit instituției, în pofida provocărilor globale, au fost oferite anual compensații pentru plata facturilor și a fost majorat constant bugetul pentru pensii și alte măsuri sociale. De asemenea, potrivit datelor ministerului Muncii și Protecției Sociale, în ultimii cinci ani salariul minim a înregistrat cea mai mare creștere din istorie, majorându-se cu peste 100%, de la 2.935 de lei în 2021 la 6.300 de lei în 2026. În același timp, salariul mediu aproape s-a dublat, ajungând la aproximativ 17.400 de lei, comparativ cu circa nouă mii de lei anterior. De asemenea, plățile pentru pensii au crescut de aproape două ori, de la 16 miliarde de lei la peste 30 de miliarde de lei. Pensia minimă a fost majorată de aproape trei ori, de la 1.188 de lei la 3.300 de lei, se arată într-un răspuns oferit de serviciul de presă al Ministerului Muncii pentru presă.
Instituția mai afirmă că, bugetul pentru familii a fost dublat. Indemnizația unică la naștere a crescut de la aproape zece mii de lei la 21.350 de lei și a fost introdusă alocația lunară de 1.000 de lei pentru toți copiii sub doi ani. De asemenea, este asigurată alimentația gratuită în școli până la nivel de gimnaziu și ajutoare unice pentru aproximativ 200.000 de copii cu vârsta de până la cinci ani.
Exclusiv TV
