Noaptea trecută înghețurile la suprafața solurilor au ajuns la - șase grade în unele regiuni ale țării. Temperaturile cu minus au compromis pomi fructiferi aflați în floare, dar și culturi de grupa I, cum ar fi gârul, orzul sau rapița, susțin producătorii. Asociația ”Forța Fermierilor” îndeamnă agricultorii să facă demers către primării ca să se constituie de urgență comisiile speciale care să le întocmează acte de constatare a pagubelor. Acestea le vor servi drept dovadă pentru a obține despăgubiri din partea statului.
De o săptămână, producătorii agricoli din țară luptă cu gerul. Nopți la rând, fermierii au încercat să protejeze plantațiile, aprizând focul în câmpul liber sau în livezi. Speranța agricultorilor a murit azi-noapte, când gerul s-a intensificat până la -6 grade, iar vântul a amplificat teroarea.
Și culturile de grupa I, cum sunt grâul, orzul și rapița au fost afecate de ger, spune agricultorul din Căușeni, Sergiu Stefanco care este și membru al Asociației Forța Fermierilor.
SERGIU STEFANCO, agricultor, membru al Asociației „Forța Fermierilor”: „Din păcate, ați văzut că dacă nopțile celelalte a fost ger mai puternic doar în zona de nord, unde au fost afectate culturile de camp, livezile, noaptea trecută a fost un ger destul de puternic și în zona de sud. În unele locuri a ajuns până la -5, -6 grade. Pune sub semnul întrebării starea culturilor. Și anume cultura de grâu care este foarte dezvoltată, cultura de rapiță, pomicultura în general, acolo sunt cazuri unde deja a fost afectat cireșul, caisul în proporție de 100%.”
Pentru a obține ajutorul statului, agricultorii sunt îndemnați să-și facă acte de constatare a pagubelor. Pentru a face acest lucru, fermierii trebuie să se adreseze de urgență, printr-o cerere scrisă, la primăriile din localitate pentru a cere instituirea unei comisii speciale care va evalua gradul de afectare a culturilor în teren. Modelul de cerere poate fi solicitat pe paginile Agenției Intervenții și Plăți în Agricultură și a ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.
În același timp, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, anunță că a planificat două ședințe pentru ziua de 17 aprilie cu reprezentanții direcțiilor agricole raionale și asociațiile de profil din sector. Potrivit ministrei, autoritățile responsabile sunt în proces de colectare a datelor despre pagubele aduse de temperaturile scăzute. Ministra nu exclude faptul că, Guvernul ar putea veni cu măsuri de compensare pentru agricultorii afectați de înghețurile din luna aprilie.
LUDMILA CATLABUGA, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare: „Este prematur să anunțăm o cifră a culturilor compromise. Dar din discuțiile cu agricultorii știm că ei implementează în livezi metode de prevenire a acestor calamități. Într-o livadă ce cireși din Drochia, de exemplu, a fost instalată o moară de vânt care minimizează presiunea gerului. Se iau diverse măsuri pentru a minimiza riscul, dar el există. Cu natura nu ne punem. Noi vom încerca să definitivăm rezultatele ca să venim cu soluții. Vom iniția procedura de efectuare a actelor de constatare în teritoriu, ulterior vom veni cu o decizie finală cum vom proceda la nivelul Guvernului”.
Potrivit ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, producătorii trebuie să anunțe primăriile în termen de 24 de ore de la producerea fenomenului despre potențialele pierderi pe care le-au înregistrat în urma înghețurilor. Totodată, autoritățile încurajează fermierii să își asigure culturile. Statul subvenționează cu până la 70% din costul primei de asigurare. În anul 2024, au fost depuse 502 cereri de asigurare a suprafețelor agricole, iar prin mecanismele de subvenționare, AIPA a achitat deja peste 61 milioane de lei din bugetul de stat pentru acoperirea primelor de asigurare.
Exclusiv TV

