Campioana Moldovei entitre, Petrocub Hâncești, a fost învinsă de campioana Poloniei, Jagellonia Białystok, cu scorul de 0-2, în cea de a doua fază a grupei unice din Liga Conferințelor. Suferind astfel, a doua înfrângere consecutivă în competiție.
Campioana Moldovei, Petrocub Hîncești a pierdut și al doilea meci, din grupa unică a Ligii Conferințelor. Hînceștenii au piedut meciul din deplasare, în fața formației Poloneze, Jagellonia, cu scorul de 0-2. Elevii lui Andrei Martin au încasat cele două goluri în decurs de doar trei minute. Afimico Pululu fiind cel care a marcat o dublă în poarta echipei din Hîncești. Primul gol a fost marcat în minutul 69, Angolezul reușind o execuție foarte bună cu călcâiul, la care Silviu Șmalenea, nu a avut ce face. Același Pululu, a reușit dubla chiar trei minute mai târziu. Acesta marcând cu un șut puternic din interiorul careului, după o pasă bună venită din parte dreaptă, în urma unui atac rapid. Astfel, Jagellonia a obținut a doua victorie la rând din faza ligii unice a UEFA Conference League, în timp ce Petrocub Hîncești a pierdut în al doilea meci consecutiv, după ce în prima etapă a competiției, a fost învinsă de gruparea cipriotă Pafos, cu scor-ul de 1-4, chiar pe teren propriu.
Următorul meci din UEFA Conference League, Petrocub Hâncești, îl va disputa pe 7 noiembrie, pe teren propriu, contra grupării Austriece, Rapid Vena, de la ora 19:45.
Exclusiv TV
