Echipa Petrocub Hîncești a fost învinsă categoric de FC Ludogoreț din Bulgaria în meciul tur din cadrul rundei play-off al Ligii Europa. Partida s-a încheiat cu scorul de 4-0 pentru gazde.
Campioana moldovei la fotbal, Petrocub Hîncești a fost învinsă categoric în primul meci din cadrul rundei play-off al Europa League, scor 4-0, cu bulgarii de la FC Ludogoreț. Scorul în meci a fost deschis de Kwadwo Duah, în minutul 23, iar până la pauză nu sa mai marcat, echipele intrând la vestiar cu scorul minim pe tabelă. În repriza a doua tot bulgarii au fost mai periculoși în atac, iar în minutul 59 a venit și golul de 2-0 în favoarea gazdelor, Rwan Seco majorând avantajul echipei sale. Bulgarii au continuat jocul în atac, însă celelalte două goluri au venit abia pe final de meci. Fundașul gazdelor, Dinis Almeida, a reușit o dublă de senzație în doar trei minute. Acesta a marcat primul gol în primul minut suplimentar, iar la doar 3 minute distanță, acesta a reușit dubla.
Petrocub cel mai probabil nu va avea puterea de a reîntoarce acest scor în returul care va avea loc la Chișinău pe 29 august pe stadionul Zimbru, însă campioana Moldovei oricum își va continua drumul în competițiile europene deoarece este deja calificată în grupele Conference League.
Exclusiv TV
