Petrocub Hîncești, campioana en-titre a Republicii Moldova la fotbal, a câștigat cu un scor neverosimil de 5-1, un meci amical, disputat în companie celor de la Farul Constanța, chiar pe terenul adversarei.
Campioana moldovei la fotbal, Petrocub Hîncești, a susținut un cantonament de pregătire pentru noul sezon în România, iar în ultimul meci amical aceștia au jucat contra formației Farul Constanța, pe care i-au învins, cu un scor general, de 5-1. Primul gol al amicalului a fost marcat de Victor Mudrac în minutul 7, iar Sergiu Plătica a dublat rapid avantajul Hînceștenilor un minut mai târziu. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 2-1, după ce jucătorul constănțenilor, Carlo Casap, a transformat un penalty în minutul 15.
Repriza a doua însă a fost total dominată de Petrocub, care a mai marcat de trei ori. Sergiu Plătică, a înscris pentru 3-1 în minutul 51, iar trei minute mai târziu, Teodor Lungu a făcut ca tabela din nou să se miște. Scorul final al partidei amicale a fost stabilit de Dumitru Demian, care a marcat pentru 5-1, cu trei minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Acesta a fost al doilea meci amical dintre cele două formații în care Petrocub a obținut victoria.
Pentru echipa lui Andrei Martin, urmează duelul din prima rundă preliminară a Ligii Campionilor, contra formației, FC Ordabasy din Kazakhstan, din data de 10 iulie, în deplasare, returul urmând a avea loc o săptămână mai târziu la Chișinău.
Exclusiv TV

