Creștinii ortodocşi intră în săptămâna dinaintea Postului Paștelui

11.03.2024, 17:28
Creștinii ortodocși de rit vechi se apropie de Postul Mare. Astăzi am intrat în ultima săptămână înaintea postului pascal, care se mai numește și Săptămâna Albă. Pentru o pregătire fără stres a organismului la interdicțiile din cadrul postului, în următoarele șapte zile, enoriașii vor scoate din meniul zilnic carnea, fiindu-le permise mese cu ouă, lapte, brânză şi peşte.

Săptămâna Albă este perioada care face trecerea spre cel mai aspru şi cel mai lung post din an, cel al Paştelui, considerat un urcuș spre Înviere. În această perioadă, preoții ne recomandă să se renunţăm, treptat, la alimentele de origine animală.

OCTAVIAN MOȘIN, preot: "Biserica renunță la produse de carne și se intră în această săptămână albă, sau a brânzei, sau a untului, pentru că pe parcursul întregii săptămâni se dezleagă la produse lactate, la ouă și la pește. Pe de o parte ne întărim trupește ca să rezistăm acestei perioade de postire, care este cel mai strict post și de durată din toate cele patru posturi de peste an".

Săptămâna Albă nu este doar despre alimentație, ci și despre pregătirea sufletului pentru perioada postului aspru înainte de Învierea Domnului, spune preotul Octavian Moșin. Enoriașii bisericilor ortodoxe de rit vechi spun că încercă pe cât este posibil să se abțină de la pofte în această perioadă și să se gândească mai mult la suflet, deși recunosc că nu mereu le reușește.

EA: "Nu se mănâncă de frupt. - Dar ce mai exact se mănâncă? - Se mănâncă numai lapte, brânză, lactate numai. - Țineți această săptămână? - Da, încercăm să ținem, dar mai suntem bolnavi. E de la părinții noștrii, de la străbunei noștri, ei să vă spun așa cum este mai bine țineau decât cum acum ține tineretul. Acum lumea s-a stricat, nu are credință, nu are rușine, nu mai are nimic sfânt în el".

Pe lângă faptul că nu se consumă carne, mai există și alte interdicții. Tradiția spune că nu este bine să faci baie sau să speli haine în ziua de marți. În unele sate se crede că femeile nu trebuie să se spele pe cap în Miercurea Albă pentru a nu albi prematur. Ultima zi din Săptămâna Albă este numită “Duminica izgonirii lui Adam din Rai”, întru amintirea zilei în care a fost încălcat postul rânduit de Dumnezeu, mâncând din pomul interzis. Apoi, cum nu şi-au recunoscut greşeala, Adam dând vina pe Eva iar aceasta pe şarpe, aceștia au fost alungaţi din Paradis.Totodată, această zi este cunoscută drept “Duminica Iertării”. La slujba Vecerniei credincioşii îşi cer iertare unul altuia pentru a începe postul împăcaţi. Postul Paştelui durează șapte săptămâni, iar în acest an se încheie pe data de 5 mai, atunci când este Sărbătorită Învierea Domnului.

Exclusiv TV