Luptătorii Anton Vlas și Ion Marcu și-au demonstrat măiestria și determinarea la Campionatul European Under-20 de lupte libere care a avut loc în Santiago de Compostela, Spania. Sportivii noștri au venit acasă cu medalii de argint și bronz.
Tinerii sportivi Anton Vlas și Ion Marcu sunt absolvenți ai liceului-internat Municipal cu Profil Sportiv din Chișinău. Aceștia au participat la Campionatul European Under-20 de lupte libere, care a avut loc în Santiago de Compostela, Spania, unde au reușit să câștige două medalii prestigioase, una de argint iar alta de bronz. Anton Vlas, care este membru al lotului național de lupte libere, a obținut medalia de argint la categoria de greutate de până la 57 de kilograme. Vlas a pierdut în finală în fața reprezentantului din Azerbaidjan, însă performanța sa a fost una de excepție.
În celălalt meci, Ion Marcu, un alt luptător de frunte al lotului național, l-a învins pe reprezentantul Germaniei în lupta pentru medalia de bronz la categoria de greutate de până la 70 kg. Aceste performanțe au fost posibile datorită sprijinului și îndrumării antrenorilor Maxim Gîlcă, Sergiu Gurin, Alexei Postolachi și Artiom Postică. Participarea la competiție a fost posibilă datorită sprijinului financiar al Ministerului Educației și Cercetării. De asemenea Ministerului Educației și Cercetării a anunțat, că sportivii și antrenorii vor beneficia de premii bănești pentru aceste realizări de excepție.
Exclusiv TV
