Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Astăzi, 17:55
Fostul șef adjunct al serviciilor speciale, Alexandru Bălan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Un decret în acest sens a fost semnat de președinta Maia Sandu, cauza fiind trădarea în interesul serviciilor speciale din Belarus, pentru care ar fi lucrat fostul funcționar.

Acesta a fost reținut anul trecut în România, sub acuzare de trădare de patrie și a fost extrădat Republicii Moldova pe 24 aprilie curent. Acesta a fost condamnat în țara noastră pentru un an și șase luni pentru divulgarea secretelor de stat, dar a fost grațiat de șefa statului. Bălan și o spioană rusă, Nina Popova, au fost dați la schimb, acum două luni, pentru doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate, reținuți și deținuți în Federația Rusă. Alexandru Bălan a fost întâmpinat cu flori în Belarus de către conducerea serviciilor secrete de la Minsk.

Exclusiv TV