Un diplomat al Ambasadei Republicii Belarus de la Chișinău a fost declarat persona non grata. Decizia vine la o zi după audierea la București a fostului șef adjunct al Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Balan, acuzat că ar fi transmis informații secrete serviciilor speciale de la Minsk. În urma acestei rețineri, diplomați belaruși au fost expulzați și din Cehia și Polonia.
”Ministerul Afacerilor Externe informează că un colaborator al Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău a fost declarat persona non grata pe teritoriul Republicii Moldova. Aceasta urmează să părăsească teritoriul țării în termenul prevăzut de procedura diplomatică, - se menționează într-un anunț al purtătoare de cuvânt a Externelor de la Chișinău, Tatiana Barac, fără a menționa care a fost motivul deciziei.
Decizia vine la o zi după audierea la București a fostului șef adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din țara noastră, Alexandru Balan. Acesta a fost reținut în țara vecină pe 8 septembrie, fiind acuzat că ar fi divulgat informații secrete de stat legate de România către ofițeri KGB din Belarus. Autoritățile române susțin că Balan s-ar fi întâlnit în 2024 și 2025, de două ori la Budapesta, Ungaria, cu ofițeri de informații din cadrul Comitetului Securității de Stat din Belarus. În cadrul acestor întâlniri, fostul șef de la SIS ar fi oferit informații secrete și ar fi primit bani în schimbul lor.
DANIEL VODĂ, purtătorul de cuvânt al Guvernului: "Acest caz de rezonanță nu doar pentru RM sau România, dar în plan regional, este în atenția conducerii Republicii Moldova, inclusiv a prim-ministrului și toate acțiunile care necesită a fi interprinse vor fi desfășurate și pe partea de investigare în Republica Moldova. Din partea Guvernului RM mesajul este clar și tranșant: orice act de trădare de Patrie și transmiterea de secrete este un fapt care necesită să aibă calificarea juridică corespunzătoare".
Reținerea lui Alexandru Balan este rezultatul unei anchete comune a serviciilor din România, Cehia, Polonia și Ungaria, care au documentat aceste fapte.
Astfel, Ministerul de Externe al Republicii Cehă a anunțat, printr-o postare pe X, că un diplomat din Belarus, care ar fi făcut parte din aceeași rețea cu Alexandru Balan, a fost declarat persona non grata.
„Diplomația ne apără. Am declarat un diplomat din Belarus care lucra pentru serviciile de informații persona non grata. Nu vom tolera folosirea abuzivă a imunității diplomatice pentru spionaj”, - se arată în postarea de pe contul de X al Ministerului ceh de Externe.
În același timp, presa internațională scrie cu trimitere la autoritățile poloneze că, Varșovia a arestat un spion belarus, iar un diplomat al acestei țări va fi expulzat, din cauza că a susținut acțiunea agresivă a statului belarus împotriva Poloniei.
Exclusiv TV
