Moscova expulzează trei diplomați moldoveni ca răspuns la măsurile Chișinăului

4.04.2025, 18:05
Moscova răspunde Chișinăului. Trei angajați ai Ambasadei Republicii Moldova în Federația Rusă au fost declarați persona non grata. Ministerul rus de Externe l-a convocat pe ambasadorul țării noastre la Moscova, Lilian Darie, căruia i-a fost înmânată o notă de protest în acest sens. Decizia vine după ce, acum câteva zile, Chișinăul a expulzat trei diplomați ruși, în legătură cu implicarea misiunii diplomatice în evadarea deputatului Alexandr Nesterovschi în stânga Nistrului.

Potrivit unui comunicat al Ministerului rus de Externe, ambasadorul Republicii Moldova, Lilian Darii, a fost convocat pentru a i se înmâna o notă de protest în legătură cu expulzarea, la începutul acestei săptămâni, a celor trei diplomați ruși.

„S-a subliniat că Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova acționează în strictă conformitate cu prevederile Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961, iar orice încercare de a acuza misiunea diplomatică rusă de amestec în treburile interne ale Republicii Moldova nu are niciun temei. Lui Lilian Darie i-a fost înmânată o notă a MAE al Rusiei prin care partea rusă, pornind de la principiul reciprocității, declară „persona non grata” trei angajați ai Ambasadei Moldovei în Rusia. Aceștia trebuie să părăsească țara noastră”, - se menționează în declarația Ministerului rus de Externe.

Astfel, în ambasada Republicii Moldova la Moscova mai rămân 13 angajați, inclusiv ambasadorul. Informația a fost confirmată de autoritățile din țara noastră, însă fără a oferi mai multe detalii. Amintim că, la începutul acestei săptămâni, Serviciul de Informații și Securitate a prezentat dovezi că, deputatul Alexandr Nesterovschi, condamnat la 12 ani de închisoare pentru acceptarea cu bună știință a finanțării ilegale a unui partid politic din partea grupului criminal condus de fugarul Ilan Șor, a fost scos în regiunea transnistreană cu un microbuz al misiunii diplomatice ruse. În consecință, Ministerul de Externe din țara noastră l-a convocat pe ambasadorul rus, Oleg Ozerov, undei i s-a comunicat că trei diplomați ai ambasadei Federației Ruse la Chișinău au fost declarați persona non-grata. Ozerov a declarat că nu-l cunoaște pe Nesterovschi și că toate acuzațiile sunt nefondate, iar decizia este contraproductivă pentru relațiile bilaterale.

Exclusiv TV