O nouă tensiune diplomatică între Chișinău și Moscova. Ambasadorul Republicii Moldova în Federația Rusă, Lilian Darii, a fost convocat la ministerul rus de Externe, unde i-a fost înaintată o notă de protest în legătură cu alerta falsă cu bombă la ambasada Rusiei în țara noastră. Kremlinul acuză autoritățile de la Chișinău de obstrucționarea activității misiunii diplomatice. Diplomația țării noastre neagă categoric acuzațiile.
O alertă cu bombă a fost înregistrată pe 19 martie, la Ambasada Rusiei la Chișinău. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, alerta a fost înregistrată la ora 13.40, iar la fața locului au venit toate serviciile specializate. După toate verificările necesare s-a constatat că alerta a fost falsă. În context, ministerul rus de Externe l-a convocat de urgență pe ambasadorul țării noastre la Moscova, Lilian Darii, căruia i-a fost înmânată o notă de protest, partea rusă punând la îndoială veridicitatea alertei cu bombă.
"Procedând astfel, partea moldovenească a comis o încălcare flagrantă a obligațiilor sale internaționale în ceea ce privește respectarea prevederilor Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961, conform căreia „statul gazdă trebuie să ofere toate facilitățile pentru îndeplinirea funcțiilor misiunii”. Structurile de drept au împiedicat accesul ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova pe teritoriul misiunii diplomatice, iar personalului și membrilor familiilor acestora, inclusiv femeilor și copiilor, aflați în incinta ambasadei li s-a interzis accesul în oraș. Este de menționat că, ambasada nu a primit nicio notificare oficială din partea autorităților cu privire la presupusul atentat", - se menționează în comunicatul de presă al ministerului rus de Externe.
Ministerul de Externe de la Chișinău respinge categoric acuzațiile privind încălcarea Convenției de la Viena din 1961 în urma acțiunilor de la Ambasada Rusiei din Chișinău de pe 19 martie.
"Autoritățile au intervenit conform legii și angajamentelor internaționale, după ce au primit o alertă privind o posibilă amenințare la adresa ambasadei. Scopul măsurilor a fost asigurarea siguranței personalului diplomatic, a cetățenilor din zonă și a ordinii publice. Accesul în jurul ambasadei a fost restricționat temporar, respectând procedurile standard, fără a afecta activitatea misiunii diplomatice. Moldova respectă Convenția de la Viena și garantează condițiile necesare pentru desfășurarea activităților diplomatice. Republica Moldova reafirmă respectul pentru dreptul internațional și respinge orice încercare de a distorsiona realitatea", - se declară reprezentanța diplomatică de la Chișinău într-o declarație de presă.
Pe parcursul ultimelor luni, ambasadorii celor două țări au fost convocați de mai multe ori la ministerele de Externe ale țărilor gazdă. Diplomatul rus, Oleg Ozerov, a primit note de protest în legătură cu dronele folosite în războiul din Ucraina, care au căzut, iar unele chiar au explodat, pe teritoriul țării noastre. Drept răspuns, șeful reprezentanții diplomatice moldovenești la Moscova, Lilian Darii, a fost convocat pentru publicarea în spațiul public a unei scrisori privind livrările de gaze în stânga Nistrului, dar și pentru diferite declarații făcute la Chișinău care vizau Moscova.
Exclusiv TV
