Fostul șef-adjunct SIS, reținut în România

9.09.2025, 14:21
Fostul șef adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Moldova, Alexandru Balan, a fost reținut în România. Acesta este acuzat de autoritățile de peste Prut de trădare, după ce ar fi transmis secrete de stat ale României către KGB-ul din Belarus. În această dimineață, el a fost adus la București pentru audieri.

Alexandru Balan, în vârstă de 47 de ani, reținut luni la Timișoara, este acuzat de DIICOT din România că ar fi fost implicat în acțiuni de spionaj și transmitere a informațiilor ce țin de securitate.

„Începând cu anul 2024 și până în prezent, suspectul, care a deținut anterior funcții de conducere în cadrul Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, a fost antrenat în activități de divulgare neautorizata a unor informații secrete de stat, către reprezentați ai unei puteri străine, respectiv ofițeri din cadrul Comitetului Securității de Stat - KGB al Republicii Belarus, în condiții de natură să pună în pericol securitatea națională a României. Astfel, între anii 2024-2025, suspectul a realizat doua întâlniri, ambele în Budapesta - Ungaria, cu ofițeri de informații din cadrul Comitetului Securității de Stat - KGB al Republicii Belarus, existând suspiciuni rezonabile ca aceste întrevederi au avut drept scop transmiterea de instrucțiuni și efectuarea de plăți pentru serviciile prestate”, - se menționează în comunicatul DIICOT.

Reținerea suspectului a fost confirmată și de Serviciul de Informații și Securitate de la Chișinău, care anunță că a organizat mai multe acțiuni specifice împreună cu Serviciul Român de Informații și în cooperare cu instituții partenere din Cehia, Polonia și Ungaria. În același timp, directorul serviciului de informații ceh, Michal Koudelka, a transmis că instituția pe care o conduce, împreună cu serviciile de informații din România și Ungaria, a intervenit cu succes și a spart rețeaua de informații belarusă construită în Europa. Investigațiile continuă, iar Alexandru Balan a fost escortat, în această dimineață, la București pentru audieri.

Alexandru Balan a fost numit în 2016 adjunct al directorului Serviciului de Informații și Securitate de către fostul președinte al Republicii Moldova, Nicolae Timofti. Potrivit unei investigații realizate de „Cutia Neagră”, în toamna anului 2018, Balan ar fi fost implicat în procesul de reținere și extrădare în Turcia a 7 profesori de la o rețea de licee private din Moldova. În 2023, TV8 a scris că Balan ar fi fost prins beat la volan de către polițiștii de patrulare, după ce a lovit mai multe mașini pe o stradă din Chișinău. Cazul a fost înregistrat la 9 septembrie 2023, atunci când angajații din organele securității statului au marcat cea de-a 32-a aniversare de la crearea SIS.

Exclusiv TV