În acest sezon de încălzire, întreprinderea „Termoelectrica” a livrat cu 17% mai multă energie termică și cu aproape 10% mai multă energie electrică față de anul trecut. Compania a înregistrat și un profit net de 15 milioane de lei în 2025, de cinci ori mai mare decât în 2024. Creșterile s-au resimțit însă în facturile mai mari plătite de consumatori. Într-o conferință de presă, directorul general, Iurie Razlovan, a explicat cauzele acestor majorări și a prezentat planurile pentru reducerea consumului și a costurilor în anii următori.
Directorul general al întreprinderii „Termoelectrica”, Iurie Razlovan, a prezentat bilanțul sezonului de încălzire 2025–2026. Potrivit acestuia, iarna mai geroasă a dus la creșterea consumului și, implicit, a volumului de energie termică livrată consumatorilor. Oficialul a explicat și motivele facturilor mai mari la încălzire înregistrate în acest an.
IURIE RAZLOVAN, directorul întreprinderii „Termoelectrica”: „În primul rând a fost mai frig, deci s-a consumata mai multă energie. După care a fost un tarif de 2500 care a influențat cifrele din facturi, iar diminuarea a venit după. Alt motiv sunt pierderile care sunt înregistrate în fondul nostru locativ. Am spus și repet că fondul locativ din municipiul Chișinău consumă aproximativ de două ori mai mult pe m2 decât media în Europa occidentală.”
În privința relației cu consumatorii, rata de plată a facturilor în sectorul rezidențial a crescut la aproximativ 75%, iar rata globală de încasări depășește 95%. În plus, 16 blocuri rezidențiale noi au fost reconectate la sistemul centralizat, în parteneriat cu constructorii. Pentru a reduce din consum și pierderi în următoarele sezoane reci, compania Termoelectrica se angajează să modernizeze infrastructura energetică învechită cu echipamente care au depășit în unele cazuri 40 de ani de exploatare. De exemplu, cu sprijijnul Băncii Mondiale, în instituțiile publice precum școli și grădinițe, vor fi instalate aproximativ 200 de puncte termice individuale.
Un alt proiect de 326 de milioane de euro, care include și un grant de 40 de milioane de euro, oferit de BERD și BEI, prevede eficientizarea termică pentru aproximativ 60 de clădiri din Chișinău. Astfel, vor fi evitate pierderile de căldură, iar proprietarii își vor putea regla singuri consumul de energie termică în locuință.
IURIE RAZLOVAN, directorul întreprinderii „Termoelectrica”: „40 de milioane vor fi alocate pentru un proiect pilot de reabilitare termică a aproximativ 57-60 de clădiri din mun. Chișinău. Asta înseamnă izolare pereți, geamuri, uși, acoperiș. Asta înseamnă distribuția pe orizontală. Asta înseamnă punct termic individual.”
Totodată, cu sprijinul Băncii Mondiale, la Termoelectrica vor fi instalate motoare noi cu ardere internă cu o capacitate totală de 55 MW electrici. Iurie Razlovan a mai precizat că în plan financiar, compania înregistrează o tendință pozitivă, în 2025 fiind obținut un profit net de circa 15 milioane de lei, de cinci ori mai mare decât în 2024.
Precizăm că Termoelectrica este o întreprindere strategică de importanță națională din Republica Moldova. Aceasta asigură peste 70% din necesarul de energie termică al municipiului Chișinău și produce până la 20% din consumul anual de energie electrică la nivel național.
Exclusiv TV

