Termenul de privatizare a locuințelor, extins

24.04.2026, 16:37
Locuitorii din peste 2600 de apartamente acordate de stat vor mai avea la dispoziție trei ani pentru privatizarea acestora. Termenul a fost prelungit de Parlament, care a decis și interdicția utilizării buteliilor de gaze comprimate sau lichefiate în blocurile rezidențiale.

Datele statistice arată că, în perioada 2021–2025, au fost privatizate 1 231 de locuințe, iar alte 2 651 sunt încă pasibile privatizării. Printre motivele invocate de cei care nu au reușit să-și treacă în proprietate casele date de stat, se numără lipsa resurselor financiare, actele de identitate expirate, precum și faptul că unii locatari au fost plecați peste hotare sau fac parte din familii social vulnerabile și nu au ajuns la un acord comun pentru inițierea procesului. În context, autoritățile consideră că termenul de trei ani este rezonabil pentru finalizarea procesului, acesta fiind stabilit în baza unui proiect de lege adoptat în lectură finală.

După expirarea termenului de privatizare, autoritățile administrației publice locale vor acorda statut de locuințe sociale pentru apartamentele sau casele neprivatizate. De asemenea, documentul prevede interzicerea utilizării buteliilor de gaze în blocurile cu apartamente.

Utilizarea acestora poate provoca explozii și incendii, punând în pericol viața oamenilor și siguranța clădirilor. Anterior, au fost înregistrate astfel de incidente. De exemplu, în anul 2018, patru persoane au murit în urma unei deflagrații care a distrus trei apartamente dintr-un bloc cu 15 etaje din capitală.

Documentul intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial. Excepție fac prevederile care se referă la interdicția utilizării buteliilor de gaze, care vor intra în vigoare după șase luni.

Exclusiv TV