Poluarea Nistrului a generat pierderi de miliarde

21.04.2026, 18:05
Prejudiciul pentru poluare râului Nistru este estimat la ordinul miliardelor de lei. Despre acest lucru a anunțat ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Oficialul a declarat că autoritățile pregătesc nota finală de plată, care va fi înaintată Federației Ruse, considerată responsabilă pentru impactul ecologic grav asupra principalei artere de apă potabilă a țării.

Pagubele provocate de poluarea râului Nistru, în rezultatul atacului armat rusesc asupra hidrocentralei ucrainene Novodnestrovsk, nu sunt încă calculate integral. Însă estimările preliminare deja indică pierderi de miliarde de lei. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, spune că autoritățile pregătesc un raport complet pentru a cere despăgubiri Federației Ruse, care deocamdată nu își recunoaște vina.

GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: „Colegii de la Inspectoratul pentru Protecția Mediului documentează tot ce se întâmplă, astfel încât noi să putem completa un raport comprehensiv și să-l înaintăm celui care se face vinovat, adică Federației Ruse, și să cerem prejudicii. Eu sunt sigur că va fi de ordinul miliardelor pentru că aici noi nu vorbim doar de costuri material și intervenție, dar vorbim de costurile care se aduc asupra mediului și asupra ecosistemelor, în general.”

Ministrul Mediului afirmă că petele de petrol de pe Nistru au fost înlăturate, însă cantități mici de poluanți continuă să se scurgă de pe maluri și din vegetație, motiv pentru care intervențiile sunt încă în desfășurare. Hajder a confirmat că analizele de laborator, făcute până în acest moment, indică prezența poluanților petrolieri în Nistru, fără detectarea metalelor grele. Totodată, oficialul avertizează că riscurile pentru mediu rămân ridicate în contextul războiului din Ucraina, astfel că autoritățile vor crea o rețea de depozite pe Nistru pentru intervenții rapide în caz de urgență.

Amintim că, la mijlocul lunii martie, a fost instituită stare de alertă pe Nistru. Măsura s-a aplicat după ce, urmare a bombardamentelor rusești asupra centralei de la Novodnestrosvk, în râu s-au scurs tone de produse petroliere. În urma incidentului, ambasadorul agreat al Rusiei, Oleg Ozerov, a fost convocat la Ministerul de Externe de la Chișinău, unde i-a fost înmânată o notă de protest și i-au fost prezentate probe de apă contaminată. Aceasta nu va fi prima notă de plată pe care Chișinăul intenționează să o prezinte Kremlinului. Prejudicii mari au fost suportate de țară și în urma defecțiunii liniei de tensiune înaltă Isaccea - Vulcănești. În rezultatul unui atac armat linia a fost scoasă din funcțiune pentru câteva zile, perioadă în care țara a fost ajutată de state europene pentru suplinirea deficitului de electricitate. Ministerul Afacerilor Externe anunță că toate pierderile și cheltuielile suportate în urma acestui accident, vor fi cerute de la Federația Rusă.

Exclusiv TV