Cabinetul de Miniștri a aprobat o decizie privind organizarea și funcționarea Ministerului Afacerilor Externe. Reorganizarea aparatului central al Ministerului Afacerilor Externe prevede o creștere a numărului de personal cu 35 de unități, de la 161 la 196 de angajați (+22%) și un efect financiar anual de 13,86 milioane de lei.
Extinderea personalului și redistribuirea funcțiilor afectează aproape toate domeniile-cheie ale activității ministerului.
„Adoptarea acestei decizii este condiționată de creșterea constantă a volumului de lucru al Ministerului Afacerilor Externe, cauzată de avansarea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană, intensificarea cooperării externe și creșterea numărului de acorduri internaționale și cazuri consulare”, a declarat Ministerul Afacerilor Externe într-un comunicat.
Pentru a răspunde eficient la aceste schimbări și a asigura funcționalitatea instituțională, decizia prevede o serie de ajustări structurale punctuale, inclusiv: crearea Serviciului pentru Relațiile cu România; crearea Serviciului Diplomație Cibernetică; reorganizarea Direcției Diplomație Economică în conformitate cu cele mai bune practici ale ministerelor afacerilor externe ale statelor membre ale Uniunii Europene. Se remarcă faptul că volumul de activitate al agenției a crescut cu peste 20 la sută în ultimul an.
logos-press.md
