Moldova va solicita despăgubiri de la Federația Rusă pentru daunele aduse infrastructurii energetice și poluarea râului Nistru

10.04.2026, 11:17
Republica Moldova pregătește dosarul privind solicitarea de despăgubiri pentru prejudiciile cauzate infrastructurii energetice și pentru poluarea râului Nistru. Declarațiile au fost făcute de viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe.

Potrivit oficialului, autoritățile se află în etapa finalizării evaluării daunelor și a documentării cazului, urmând ca dosarul să fie transmis Federației Ruse.

„Trebuie să avem finalizată evaluarea daunelor care au fost cauzate de atacurile asupra infrastructurii noastre energetice, dar și asupra râului Nistru. Este responsabilitatea noastră să pregătim acest dosar și să îl transmitem părții ruse, în speranța că va exista un context internațional favorabil în care aceste despăgubiri vor putea fi plătite”, a declarat Popșoi în cadrul unei emisiuni TV.

Ministrul a recunoscut că Republica Moldova are posibilități limitate de a influența Federația Rusă, însă a subliniat că demersul este necesar din punct de vedere legal și moral.

„Capacitatea noastră de a influența un stat precum Federația Rusă este limitată, trebuie să fim onești. Dar, este responsabilitatea noastră, ca stat și ca cetățeni, să întreprindem toate demersurile juridice legale pentru a ne apăra drepturile și interesele, conform dreptului internațional”, a subliniat șeful diplomației.

moldpres.md