O delegație a Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Moldova din cadrul Sejmului Republicii Polone va efectua, în perioada 8–10 aprilie, o vizită oficială la Chișinău.
În cadrul vizitei, deputații polonezi au programate întrevederi la Parlament cu speakerul Igor Grosu, precum și cu vicepreședintele Legislativului, Doina Gherman, copreședintă a Adunării Parlamentare a Republicii Moldova și a Republicii Polone. De asemenea, oficialii vor discuta cu membrii Grupului de prietenie cu Republica Polonă, condus de deputata Larisa Voloh.
Programul include și vizite în teritoriu. Delegația va ajunge în Comrat, unde sunt planificate întrevederi la primărie, precum și vizite la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” și la Muzeul de Istorie din Avdarma.
Potrivit organizatorilor, discuțiile vor viza oportunitățile de intensificare a cooperării moldo-polone, inclusiv la nivel parlamentar, dar și schimbul de experiență privind parcursul european al Republica Moldova. În acest sens, va fi analizată și experiența Poloniei în procesul de aderare la Uniunea Europeană.
moldpres.md
