Călătoriile cu transportul public din Capitală se vor scumpi datorită unei formule de calcul aprobate acum patru ani de Consiliul municipal Chișinău. Cu această justificare a ieșit primarul Capitalei, Ion Ceban, în fața locuitorilor orașului. În același timp, el dă asigurări că, oricum Capitala noastră rămâne localitatea cu cel mai ieftin transport urban, încurajând localnicii să opteze pentru abonamente, considerate mai avantajoase pentru călătoriile frecvente. Acestea, la fel, se vor scumpi cu până la 17% din 1 mai.
Majorarea tarifului la 7 lei, din 1 mai, pentru o călătorie în transportul public din Chișinău este justificată de autorități prin adaptarea la realitățile economice actuale din ultimii doi ani și aplicarea unei metodologii aprobate de Consiliul Municipal încă din 2022. Primarul Ion Ceban susține că, în aceste condiții, abonamentele rămân cea mai avantajoasă opțiune pentru călătoriile zilnice.
ION CEBAN, primarul Capitalei: „Metodologia este unică pentru troleibuze și autobuze. Abonamentele rămân să fie cea mai optimă și convenabilă meotdă de călătorie în transportul public. Achiți o singură sumă valabilă și pentru autobuz, și troleibuz și călătorești unde dorești, atât în capitală, cât și în suburbii. Și având abonament iese cu mult mai ieftin, în special dacă aveți mai mult de două deplasări pe zi.”
Cei care și-au procurat sau își vor cumpăra abonamente până pe la finele lunii aprilie, le vor putea folosi până la epuizarea acestora. Din 1 mai însă și prețul abonamentului va crește cu 17 procente, anunță administrația municipală. Astfel, pentru călători generali, abonamentul de o lună va costa 273 de lei, față de 234 de lei în prezent, cel de trei luni – 693 de lei, comparativ cu 594 de lei acum, iar cel de șase luni – 1 134 de lei, față de 972 de lei în prezent. Prețurile abonamentelor pentru elevi vor crește de la 117 la 136 de lei pentru o lună, de la 297 la 346 de lei pentru trei luni și de la 486 la 567 de lei pentru șase luni. Pentru studenți, tarifele vor urca de la 164 la 191 de lei pentru o lună, de la 416 la 485 de lei pentru trei luni și de la 680 la 794 de lei pentru șase luni. În același timp, prețurile abonamentelor pentru personalul din domeniul învățământului și cel medical vor crește de la 164 la 191 de lei pentru o lună, de la 416 la 485 de lei pentru trei luni și de la 680 la 794 de lei pentru șase luni.
Primarul Ion Ceban susține că, în pofida scumpirii planificate, Chișinăul va rămâne printre orașele cu cel mai ieftin transport public din Europa. Edilul afirmă că în prezent, aproximativ 300 de mii de chișinăuieni circulă gratuit sau beneficiază de facilități la călătorie și că doar în 2026, din bugetul municipal au fost alocate 830 de milioane de lei pentru subvenționarea transportului public - bani, care în opinia lui Ion Ceban, ar putea fi investiți în achiziția a sute de autobuze noi.
Amintim că, în prezent, tariful unic pentru transportul public din Chișinău este de 6 lei. Ultima ajustare a prețurilor la călătoriile în Chișinău și suburbii a avut loc în 1 iulie 2022.
Exclusiv TV
