Lucrările de reparație a linieri electrice Isaccea-Vulcănești, avariată în urma unui atac rusesc asupra infrastructurii energetice ucrainene, ne-ar putea costa între 500 de mii și 2 milioane de lei. Estimările au fost făcute de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, care a precizat că cifre sunt orientative și pot suferi modificări după evaluarea finală.
DORIN JUNGHIETU, ministrul Energiei: „Așteptăm în următoarele săptămâni evaluarea costurilor lucrărilor. La moment, cifrele preliminare sunt între 500 de mii și 2 mln de lei, reeșind din materialele pe care le-au folosit, echipamentele care au fost folosite. Deci, această cifră nu trebuie luată ca atare, ea poate varia în jos sau în sus. La moment asta este estimarea.”
Aceste cheltuieli vor fi acoperite de Republica Moldova, prin compania de stat Moldelectrica, urmând ca plata să fie efectuată către partea ucraineană, care a realizat reparațiile.
Anterior, ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, a declarat că, prejudiciul adus liniei Vulcănești - Isaccea va fi cerut Federației Ruse, care se face vinovată de avariere, în rezultatul unui atac asupra infrastructurii energetice ucrainene din 23 martie. Ministerul rus de Externe Afacerilor Externe neagă acuzațiile și spune că linia s-ar fi deconectat, de la sine, în urma unui scurtcircuit.
MARIA ZAHAROVA, purtătoare de cuvânt a ministerului rus de externe: "Fără a aștepta rezultatele anchetei, Chișinăul a dat vina pe... cine credeți? Rusia. Nu au alte opțiuni. Credeți că au fost prezentate dovezi? Bineînțeles că nu. Ca de obicei, totul s-a redus la acuzații nefondate. Apoi, presa moldovenească a relatat că adevărata cauză a fost un simplu scurtcircuit. Dar asta a fost mai târziu. Inițial, Moscova a fost de vină pentru tot".
În pofida enunțurilor Kremlinului, autoritățile de la Chișinău au prezentat poze cu un conductor rupt în urma atacurilor aeriene. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a subliniat că există dovezi suficiente împotriva Moscovei, care însă nu pot fi făcute publice, pentru că ar da în vileag locații strategice. În același timp, reprezentanții puterii de la Chișinău reiterează că, în contextul războiului din vecinătate, riscurile pentru infrastructura energetică rămân în continuare ridicate.
IGOR GROSU, președintele parlamentului: „Noi suntem la hotar cu o țară care este în război și vedeți că practic zilnic mai survolează câte o dronă spațiul nostru aerian. Nu zic că nu persistă riscul. Noi trebuie să fim vigilenți, să fim pregătiți să intervenim pentru a remedia cât mai repede.”
Amintim că în perioada 23-28 martie, ca urmarea a defecțiunii liniei, fluxurile de energie electrică au fost oprite către țara noastră, generând un deficit considerabil în orele de vârf. De pe 25 martie, în țară a fost instituită stare de urgență în energetică pentru 60 de zile, iar la 28 martie a fost repusă în funcțiune.
Exclusiv TV
