Moldova ar putea face parte din ”Coaliția Voluntarilor”

24.03.2026, 17:27
Republica Moldova ar putea face parte, în următoarele luni, din ”Coaliția Voluntarilor”, care include peste 30 de state ce oferă ajutor Ucrainei. Declarația a fost făcută de președinta, Maia Sandu, care susține că, țara noastră poate veni cu instruiri și participare la acțiuni de deminare a teritoriului ucrainean. Decizia de alăturare a Chișinăului la noua inițiativă urmează să fie aprobată de membrii coaliției.

Șefa statului, Maia Sandu, a recunoscut că Republica Moldova și-a declarat intenția de a se alătura ”Coaliției Voluntarilor”, după ce recent la summit-ul Consiliului European, liderul francez, Emmanuel Macron, a făcut anunțul.

MAIA SANDU, președinta Republicii Moldova: „Republica Moldova și-a exprimat disponibilitatea de a participa în această „Coaliție a Voluntarilor”. Eu vreau să vă amintesc că Republica Moldova deja oferă sprijin Ucrainei sub formă de instruiri pentru deminare. Și acesta este lucrul pe care îl putem face și pe care l-am oferit în cazul în care va exista acest acord final al membrilor Coaliției Voluntarilor ca Republica Moldova să se alăture".

Președinta a accentuat că, participarea Republicii Moldova la Coaliția Voluntarilor nu încalcă normele constituționale ale statului. Solicitarea Republicii Moldova urmează să fie examinată de țările membre ale coaliției, iar o decizie ar putea fi luată în următoarele două luni.

„Coaliția Voluntarilor” este o alianță informală, care cuprinde peste 30 de state printre care SUA, Marea Britanie, Franța, Germania, Polonia, România și țările baltice și nordice. Țările și-au unit eforturile pentru a sprijini Ucraina în contextul războiului de agresiune al Rusiei. Asistența include instruirea militarilor, livrarea de arme și deminare. Coaliția analizează și posibilitatea desfășurării unor forțe de securitate.

Exclusiv TV