Decesul Ludmilei Vartic, educatoarea din Hâncești, care a căzut în gol, ridică semne de întrebare privind suficiența instrumentelor în combaterea violenței. Opoziția parlamentară cere comisiei de anchetă și înăsprirea pedepselor pentru cei care comit acte de violență, dar și un audit al Agenției Naționale de Prevenire și Combatere a Violenței împotriva Femeilor și a Violenței în Familie. De altă parte, partidul de guvernare anunță lansarea unor consultări publice pe platforma Parlamentului pe marginea fenomenului în sine.
Ideea creării unei comisii de anchetă în cazul decesului Ludmilei Vartic, a venit din partea fracțiunii ”Democrația Acasă”.
ANA ȚURCAN-OBOROC, deputată, fracțiunea „Democrația Acasă”: „Scopul Comisiei este de a aplica părțile implicate și martorii, luând în considerare că martorii sunt intimidați pentru a merge la Procuratură și a denunța. 2 - studierea legislației în vederea înăspririi pedepsei pentru comiterea actelor de violență în familie și anumite interdicții de a ocupa ulterior anumite funcții publice și 3 - monitorizarea și auditul Agenției Naționale pentru Prevenirea și Combaterea Violenței în Familie, dat fiind faptul că este o agenție fără mare rezultate și absolut nevizibilă și unica informație de la ei este să consultăm surse oficiale.”
La rândul său, vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, a observat că, pe acest caz, care este unul izolat, lucrează toate instituțiile. Deputata a propus în schimb audieri publice pe întreg fenomenul violenței domestică.
DOINA GHERMAN, vicepreședinta Parlamentului: „Sunt copii la mijloc, sunt oameni care, în continuare, sunt în mare pericol. Nu este corect să facem Comisie de anchetă pe un caz izolat, singular. De aceea, apelul meu este către Comisia protecție socială, sănătate și familie, instituțional, să demareze procedura de organizare a audierilor publice pe platforma Comisiei parlamentare, unde să participe deputați din toate forțele politice.”
Vicepreședinta Parlamentului a reiterat că, la nivel de țară, multe femei se confruntă cu violență în familie.
DOINA GHERMAN, vicepreședinta Parlamentului: „73% din femeile din țara noastră suferă de violență psihologică. Asta înseamnă că suferă în tăcere. 3 din 4 femei sunt bătute, umilite, abuzate, hărțuite în propria casă. Ce ați făcut voi, colegi din opoziție, până acum, în sensul de a preveni astfel de fenomene și de a sensibiliza opinia publică. Ce ați făcut atunci când am votat și am rectificat Convenția de la Istanbul, care este instrumentul de bază în prevenirea și protecția victimelor? Ați părăsit sala.”
Amintim că, Ludmila Vartic a decedat pe 3 martie, după ce a căzut de la înălțime într-un bloc din Capitală. Cazul ei a fost făcut public o săptămână mai târziu. Coaliția Națională „Viața fără Violență” a anunțat că moartea femeii ar fi fost rezultatul unui abuz continuu din partea soțului acesteia, Dumitru Vartic, fost vicepreședinte al Consiliului Raional Hâncești. Cel din urmă neagă acuzațiile și a depus plângere la poliție pentru răspândirea de informații false și defăimătoare la adresa lui. În același timp, Vartic și-a anunțat demisia din funcția deținută în consiliul raional. Pe cazul morții Ludmilei, poliția a deschis două dosare, pentru posibil suicid și pentru violență în familie. Ancheta este în desfășurare.
Exclusiv TV
